ČT Art
 

Co číst na webu ČT art

Tipy na zajímavé knihy a seriály, ale i přemýšlivé texty, které vám rozšíří obzory – nejen to najdete tento měsíc na webu ctart.cz. Spolu s rapperkou Arletou se kriticky podíváme na český rap, ale i na otázky duševního zdraví. Kateřina Zemanová vám v dalším díle série Umění vyloučených ukáže, že umění může pomoci zlepšit kvalitu života lidí s hendikepem. A nechybí ani recenze minisérie Čas nebo nové a inspirativní knihy N. K. Jemisinové. Přejeme příjemné čtení!

01-arleta.jpg

Detox českého rapu

„Když s kluky mluvím o sexismu, je vidět, že často vůbec nechápou, kde je problém a snaží se mě uzemnit tím, že sexismus je přece stavební kámen rapu jako žánru. Že je tam ta agrese, nenávist. Ale proč je rapovou agresi nutné stále obracet proti ženám?“ Přečtěte si otevřený rozhovor s pražskou rapperkou Arletou.

02-umeni-vyloucenych.jpg

Umění vyloučených

„Je důležité, aby si i chodící tanečníci vyzkoušeli, jaké to je na vozíku sedět. Protože pak pochopí, že třeba není moc příjemné, když někdo zničehonic čapne vozík za madla vozíku a táhne člověka dozadu,“ říká Lea Žůrková, tanečnice na vozíku. Kateřina Zemanová přináší další reportáž o umění vyloučených. Tentokrát se můžete seznámit se souborem Bílá holubice, který spojuje hendikepované tanečníky s těmi zdravými.

03-cas.jpg

Semknuté a intenzivní vězeňské drama Čas

Na HBO GO můžete sledovat novou sérii se Stephenem Grahamem a Seanem Beanem. „Minisérie zdůrazňuje nemožnost útěku před výčitkami, iluzornost úlev a nutnost svádět všechny boje s otevřeným hledím, protože to nejbolestivější bitevní pole je nakonec vždy v duši hrdiny,“ píše ve své recenzi Vít Schmarc.

04-new-york.jpg

Jak na New York s N. K. Jemisinovou

Dravá, poetická a zábavná jízda New Yorkem. Tak popisuje knihu Stali jsme se městem N. K. Jemisinové Boris Hokr. „Je to městská symfonie v hiphopovém rytmu, která však chytne rockery, punkery i jazzmany. Styl a šmrnc je zde nadřazen všemu ostatnímu.“

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů