Brutalista vypráví příběh vizionářského architekta, v zámoří byl ale film často označován jako sionistické dílo. Kolik je na těchto obviněních pravdy? A co postavy filmových architektů prozrazují o naší společnosti?
 
ČT Art
 

Filmový únor: Vizionáři architektury a sex v patriarchátu

Brutalista vypráví příběh vizionářského architekta, v zámoří byl ale film často označován jako sionistické dílo. Kolik je na těchto obviněních pravdy? A co postavy filmových architektů prozrazují o naší společnosti? Mezi recenzemi byste tento měsíc neměli přehlédnout ani Emilii Pérez – snímek, který získal třináct nominací na Oscara, podle některých jde ale o „největší filmový zločin roku“. A spustili jsme pro vás také oscarovou soutěž. Který film si letos podle vás odnese zlatou sošku? Tipněte si a vyhrajte.

01.jpg

Brutalista troufale sní o lepším světě

O snímku Brutalista amerického režiséra Bradyho Corbeta se občas píše jako o sionistickém díle sympatizujícím s idejemi izraelského nacionalismu. Tohle ambiciózní dobové drama je však mnohem složitější. Jeho ústřední postavy touží po architektuře, jež by propojovala lidi, disciplíny a domény, ale snímek ukazuje, co všechno stojí takové vizi v cestě.

02.jpg

Architektura nitra a věčnosti

Brutalista má mnoho společného s opulentním filmem Megalopolis Francise Forda Coppoly. V obou totiž sehrává klíčovou roli postava architekta a jeho stavitelská vize. Co tyto figury a jejich tvorba prozrazují o světě a společnosti, v níž žijeme nebo žít teprve budeme? Přečtěte si esej Ondřeje Čížka.

03.jpg

Emilia Pérez si Oscary nezaslouží. Ale ne kvůli kontroverzím na sítích

Třináct nominací na Oscara, pět Evropských filmových cen, čtyři Zlaté glóby, dvě ocenění z Cannes. Přesto má francouzsko-belgický snímek Emilia Pérez na sociálních sítích reputaci největšího filmového zločinu minulého roku. Víc než o samotném filmu to ale vypovídá o současné úrovni debaty o kultuře postavené na naštvanosti a antagonismu.

04.jpg

Sex, moc a patriarchát

Babygirl možná není erotický spektákl, který si divácky užijeme, ale určitě jde o film, o němž by se mělo mluvit. Snímek nizozemské režisérky Haliny Reijn, kde Nicole Kidman hraje šéfku korporace, která naváže sexuální vztah s mladým stážistou, totiž rozhazuje síť odkazů týkajících se postavení žen v současné patriarchální společnosti, ale i historie erotiky v hollywoodských filmech.

05.jpg

Tipněte si, který snímek letos získá Oscara

Letošní Oscary jsou tady! Tipnete si, který snímek zvítězí v kategorii nejlepší film? Ze všech správných odpovědí vybereme výherce cen s motivem ČT art.

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2025
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů