ČT Art
 

Léto s webem ČT art

Hudební festivaly, letní kina, výlety za zajímavými výstavami nebo prostě jenom odpočinek na chatě. Ať už léto trávíte jakkoli, doufáme, že si ho užíváte! My vám k tomu přidáme pár tipů na zajímavé texty, ale také na umění, které můžete najít takřka kdekoliv.

01-artoulky.jpg

Toulejte se za uměním s Artoulkami!

Uplynulý rok doslova stopnul kulturní a umělecké dění, a tak jsme ho začali hledat jinde – třeba na fasádách cestou do obchodu nebo v parcích při venčení psa. Těmhle drobným toulkám za uměním jsme začali říkat Artoulky a vy se na ně můžete vydat také. Na našem webu najdete mapu s desítkami míst, která můžete všude po Česku navštívit a na kterých potkáte umění 20. a 21. století. Nepřehlédněte ani tipy na výlety od známých osobností - třeba od Aleny Mornštajnové, Miloše Urbana, Martina E. Kyšperského nebo Moniky Načevy.

02-Strindberg.jpg

Strindberg, ženy a peklo soužití

Švédský spisovatel August Strindberg je do povědomí zapsán jako nepřítel žen. V dnešní době jsou některé jeho formulace naprosto neudržitelné, nejapné až šílené. Divadelní spolek Jed ve své inscenaci Manželská historie zobrazuje právě tuto osobnost. Láska, žárlivost, manželství, sny, svoboda, peníze, divadlo. „To všechno se v Manželské historii skutečně vyskytuje, a to ve formě pro Jedl typické – v tragigroteskní zkratce,” píše ve své recenzi Josef Chuchma.

03-galeriste.jpg

Seznamte se s českými galeristy

Už jsme se dříve zabývali tím, jaké jsou motivace sběratelů umění. Proč ale někdo založí soukromou kulturní instituci? A s čím vším se musí potýkat? Tyto otázky pokládá ve svém novém cyklu Michaela Banzetová. Přečtěte si například její rozhovor s Martinem Jandou, který na okraji vesnice Osík u Litomyšle založil White Gallery.

04-stinadla.jpg

Vyprázdněné tajemství Foglarových stínadel

Foglar popisuje Stínadla jako doslovný labyrint, geograficky i sociálně zcela oddělený od zbytku města, kde je vše podivné, matoucí a tajemné. Jak je ale ve filmu a televizi zobrazit jako něco záhadného? A jsou vůbec záhadná? Architektonický styl zpracování Foglarových knih ve filmech přibližuje ve své eseji Tomáš Kolich.

05-toyen.jpg

Projděte se výstavou Toyen: Snící rebelka

Pokud jste si nestihli včas koupit lístky do Valdštejnské jízdárny Národní galerie, snad vám udělá radost alespoň virtuální prohlídka. Výstavou Toyen: Snící rebelka, která ukazuje obrazy, kresby, ale i ilustrační tvorbu této surrealistické autorky, provází kurátorka Anna Pravdová.

 
ČT Art
 

Tento e-mail jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz
Odhlásit z odběru

Facebook Instagram

Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4
Ústředna: 2 6113 6113