Na vysokých školách po Česku probíhají stávky studentů za klima. Klimatickému aktivismu a umění jsme se věnovali i na webu ČT art.
 
ČT Art
 

Polévka na obrazech a Fantastičtí Ukrajinci v iVysílání

Na vysokých školách po Česku probíhají stávky studentů za klima. Klimatickému aktivismu a umění jsme se věnovali i na webu ČT art. V pořadu …a to je co? se diskutovalo o lití polévek na obrazy. Podívali jsme se také na Ukrajinu, konkrétně na tamní mladou uměleckou scénu. Uniknout by vám neměl ani nejnovější díl Volavek a predátorů. Užijte si s námi trochu času s výtvarným uměním!

1.jpg

Klimatičtí aktivisté útočí na umělecká díla …a to je co?

Rajčatová polévka na Slunečnicích od Van Gogha v Londýně, bramborová kaše na Monetově obrazu v Postupimi, lepení se k rámům galerijních děl. Jaké mají tyto akty smysl? Nad tím diskutovaly s Josefem Chuchmou teoretička umění Johana Lomová a aktivistka a mluvčí Fridays for Future Klára Bělíčková.

2.jpg

Všechny barvy současné ukrajinské kultury

Na našem webu a v iVysílání najdete nově sérii Fantastičtí Ukrajinci. Dokumentární série představuje významné osobnosti současné ukrajinské kultury. Každá z epizod je věnována jinému uměleckému oboru - od hudby, filmu, literatury, přes vizuální umění, po módu a tanec.

3.jpg

Rozhovor s výtvarnicí Věrou Novákovou

Dílo Věry Novákové představuje svébytný fenomén v českém i světovém moderním výtvarném umění. Za komunismu musela tvořit stejně jako její manžel Pavel Brázda mimo oficiální struktury. A vlastně u toho zůstala i po pádu režimu. Přečtěte si rozhovor o její inspiraci, tvorbě i o mezilidských vztazích.

4.jpg

Podívejte se na zoufalé i povedené pomníky poslední doby

Umíme v Česku stavět pomníky? Moc ne! Při jejich realizaci totiž nemívá dostatečný vliv odborná veřejnost, ale politická reprezentace. A ta bývá vizuálně negramotná. Co by se dalo v tomto ohledu zlepšit, vám bez servítek poví Pavel Karous v novém dílu pořadu Volavky a predátoři.

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů