ČT Art
 

Přinášíme úplně první newsletter ctart.cz

Přestože poslední více než rok živé kultuře nepřál, doufáme a věříme, že během následujících měsíců se pozvolna vrátíme do galerií, divadel, klubů nebo kin. Ukázalo se totiž, jak je živá kultura důležitá. V našich životech zabírá dost možná významnější místo, než jsme si před pandemií mysleli.

I proto přicházíme s newsletterem, který by vám měl pomoci v kulturní orientaci. Pravidelně vám budeme nabízet anotace na naše materiály o kulturních akcích, uměleckých dílech a spřízněných událostech. A také vám doporučíme, jaké kulturní podniky (ať už online, nebo fyzické) by vás mohly zaujmout.

Za redakci ctart.cz vás zdraví a na pravidelný kontakt se těší
Tereza Kopelentová
Eva Jarešová
Josef Chuchma

01.jpg

Fotografové v hledáčku

Jak se daří české fotografii? Jak k médiu fotografie přistupují sami fotografové a jaké jsou aktuální trendy tohoto oboru? Nejen o tom je náš nový cyklus psaných portrétů s řadou ukázek nazvaný Fotografové v hledáčku. V prvním díle jsme se zaměřili na (nejen) zpravodajské fotografování Vojtěcha Veškrny, ve druhém na street snímky i aranžované záběry Davida Gaberleho. Seriál plánujeme jako dlouhodobý a chceme v něm představovat fotografy zavedené i nastupující. Máme ambici ukázat pokud možno celou šíři současné české tvůrčí fotografie.

02.jpg

Oslavili jsme 15. díl Galerie bez diváků

Tato série video návštěv vznikla během pandemického galerijního polomrtva. Umožňuje aspoň trochu nahlédnout do sice instalovaných, avšak pro veřejnost uzavřených výstav. Průvodci jsou buď kurátoři nebo autoři expozic.

03.jpg

Hráčská židle získala nový “potah”

Každý měsíc můžete na naší facebookové stránce sledovat herní stream s Ondřejem Trhoněm a nyní nově (a nastálo) i s Barborou Tauerovou a dalšími zajímavými hosty. Série vychází z Ondřejovy tvorby pro náš web, takže nejde o klasický stream, ale dozvíte se i o souvislostech a přesazích videoher. Ondřeje totiž zajímají videohry, které stojí mimo hlavní proud a míří kupříkladu do oblasti psychologie nebo sociologie.

04.jpg

Krajina mezi Rakouskem-Uherskem a východním blokem

Vysokohorské ledovce za Prahou, Rudolfinum na Hradčanském náměstí nebo neonové poutače psané azbukou. Ne, nepopletli jsme to. Takhle vypadá česká fiktivní krajina v zahraničních filmech a seriálech. Přečtěte si jednu z esejí Tomáše Kolicha, který zkoumá nejrůznější aspekty filmové krajiny a architektury.

05.jpg

Jak a proč v Praze vznikl luxusní brutalistní hotel Intercontinental

Pojďte se s Artchivem podívat na hotel Intercontinental, který v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Přeneseme se do šedesátých let, kdy vznikla první myšlenka postavit tento klenot brutalismu. Vydejte se na prohlídku s dobovými kamerami ČST.

06.jpg

Dobrodružství hledání a nalézání s Jiřím Kovandou

Hranice mezi uměním a nahodilostí. Jiří Kovanda, jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých výtvarných umělců posledních dekád, rád vytváří nenápadné instalace, používá běžné předměty a jeho intervence bývají minimalistické. Přečíst si můžete jednak rozhovor s ním, jednak absolvovat jeho výklad výstavy O deset minut dřív, kterou měl během pandemie v brněnské Fait Gallery.

 
ČT Art
 

Tento e-mail jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz
Odhlásit z odběru

Facebook Instagram

Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4
Ústředna: 2 6113 6113