Minulý týden uplynul rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Soustavně se snažíme přinášet texty o knihách, filmech či autorech vztahující se k situaci v obou zmíněných zemích.
 
ČT Art
 

Rok války na Ukrajině

Minulý týden uplynul rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Soustavně se snažíme přinášet texty o knihách, filmech či autorech vztahující se k situaci v obou zmíněných zemích. Na našem webu jich najdete ve spodní části homepage široký výběr. My vybrali čtyři, které by vám rozhodně neměly uniknout.

1.jpg

Vojtěch Boháč: Mladí Rusové mají pocit, že s politikou nic nezmůžou, i kdyby se upálili

Vojtěch Boháč je novinář a šéfredaktor zpravodajského webu Voxpot. Od roku 2011 pravidelně jezdí do Ruska a na Ukrajinu. V rozhovoru s Jiřím Koukalem přibližuje nálady a represivní režim v Rusku i to, jak Ukrajinci vnímají svého prezidenta.

2.jpg

Diskuze: Obrazy války. Jak na nás působí a co nám sdělují?

Díky sociálním sítím a moderním technologiím můžeme válku na Ukrajině sledovat v podstatě v přímém přenosu. Před obrazy násilí nejde utéct. Co z fotografií a videí vztahujících se k současné destrukci Ukrajiny vyčetly teoretičky vizuální kultury Andrea Průchová Hrůzová a Sandra Lábová? Na to se ptal v pořadu …a to je co? Josef Chuchma.

3.jpg

Fotografka Majda Slámová: Je důležité ukázat, že válka nejen ničí domovy, ale i zabíjí lidi

Fotografovala cvičení teritoriální obrany, následky bombardování, obyčejné obyvatele Ukrajiny i vojáky v předních liniích. Začátek války trávila fotografka Majda Slámová na běloruské hranici v městečku Ovruč. Když válka vypukla naplno, přesunula se přímo do Kyjeva a jeho okolí. Přečtěte si více o jejích zážitcích v rozhovoru, který vedla Kateřina Zemanová.

4.jpg

Zápisky ukrajinského spisovatele Ampilogova: Rusové nás nechtějí jen tak nechat žít

Kdyby byli Ukrajinci takzvaně rozumnější, vládli by nyní jejich zemi „zrádci a v každém městě by byly ruské jednotky“, píše na jednom místě pozoruhodné knihy Zápisník z války ukrajinský novinář a spisovatel Ivan Ampilogov. Jeho mimořádný text pro vás zrecenzoval Josef Chuchma.

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů