Do tropických dní vám přinášíme tipy na nejžhavější články z webu ČT art.
 
ČT Art
 

Rozpálené dny i novinky na webu

Do tropických dní vám přinášíme tipy na nejžhavější články z webu ČT art. Rozpálené motory stíhaček, dobrovolní hasiči, kteří by snad byli raději, kdyby hořelo, i láskyplná vzplanutí Franze Kafky a Jana Wericha. K ještě lepšímu zážitku ze čtení doporučujeme podávat ledovou limonádu a pustit si Letní kapelu.

01.jpg

Ženy kolem Wericha

„Podle Jiřího Voskovce měl v sobě Werich vždycky krutou stránku, která se projevovala v jeho vztahu k ženám. Miloval je a potřeboval, ale zároveň je trápil a manipuloval s nimi,“ píše scenáristka a spisovatelka Tereza Brdečková. Přečtěte si víc v recenzi knihy O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha.

02.jpg

Osmdesátkový návrat

Téměř baletní ladnost stíhaček řadících se v červáncích ke startu na palubě letadlové lodi a Tom Cruise s lehce arogantním úsměvem na tváři. Top Gun: Maverick zkouší, „co všechno lze ze stroje vymáčknout – a mašinou nemyslím stíhačku ani motorku, ale kinematografii samotnou,“ píše Šárka Gmiterková v recenzi nového blockbusteru.

03.jpg

Franz Kafka v druhé linii

Kdo byla Felice Bauerová, jíž Franz Kafka adresoval několik set stran dopisů? Tuto otázku si při psaní románu Život po Kafkovi kladla Magdaléna Platzová. Vznikla tak kniha, která zaujme jak kafkology, tak ty, kteří se o život tohoto spisovatele doposud tolik nezajímali.

04.jpg

Kdyby radši hořelo

Jen ojediněle se studentům FAMU podaří natočit film, který by pronikl i do běžné distribuce. Režiséru Adamu Kolomanovi Rybanskému se to povedlo s komedií Kdyby radši hořelo. Snímek se blíží Formanově Hoří, má panenko nejen prostředím dobrovolných hasičů, ale i svou poetikou. „Rovněž tu tryská místy poetizovaná, místy naivizovaná přízemnost, ošklivost či nedůstojnost,“ píše ve své recenzi Jan Jaroš.

05.jpg

Tip Josefa Chuchmy: Letní kapela

Pokud zažíváte intenzivní pocity, že čas vám protéká mezi prsty, že od té či oné události uběhlo moře vody, že se vám do mysli derou nejednoznačné vzpomínky na dobu, kdy jste byli mladší, možná hloupější a naivnější, ale současně odhodlanější, pak je tu pro vás tip Josefa Chuchmy a Letní kapela.

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů