Chcete ve veřejném prostoru obdivovat sochy z kvalitního materiálu, s nádhernou strukturou a výborným konceptem? Tak to musíte zamířit na dětská hřiště!
 
ČT Art
 

Kritický pohled na umění ve veřejném prostoru. Jsou tu nové díly Volavek a predátorů!

Chcete ve veřejném prostoru obdivovat sochy z kvalitního materiálu, s nádhernou strukturou a výborným konceptem? Tak to musíte zamířit na dětská hřiště! My jsme se na ně vydali v jedné z nových epizod Volavek a predátorů, týdeníku webu ČT art o umění ve veřejném prostoru. Ujít si nenechte ani esej o významu filmového klišé šílenců malujících po zdi, nebo recenzi knihy Poslední dny, která se snaží objasnit, kde vznikají politické krize současnosti.

01.jpg

Volavky a predátoři: Týdeník o umění ve veřejném prostoru

Na webu ČT art vychází nová série video týdeníku Volavky a predátoři o výtvarném umění ve veřejném prostoru. Sochař a publicista Pavel Karous se v něm věnuje třeba tématu protiválečného umění, dětských hřišť nebo monumentů ve volné přírodě. V dalších dílech seriálu se pak můžete těšit na umění pábitelů, kutilů a amatérů. Podíváme se ale i na nové stanice metra.

02.jpg

Nadužívané kategorie typu gender nabíjí zbraně nepřátelům otevřené společnosti

Hamburger s ravioly. Bizár, druh zábavy, nebo vymakaný produkt? Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, sochař Dominik Adamec, ve svých aktuálních dílech řeší, jakou roli dnes jídlo zastává ve společnosti. I když jeho sochy na první pohled působí hravě a líbivě, ke světu jsou značně kritické. To je první ze série rozhovorů se současnými mladými sochaři a sochařkami, která bude v následujících týdnech vycházet na webu ČT art.

03.jpg

Nůžky se rozevírají, bohatí bohatnou a chtějí i přímou politickou moc

Kniha amerického vědce ruského původu Petera Turchina nazvaná Poslední dny je z prací, které se skrze studium minulosti snaží přijít na kloub tomu, co se právě nyní se světem děje a jaké jsou jeho perspektivy v blízké budoucnosti. Autor tvrdí, že proces, jejž nyní můžeme pozorovat, se v lidských dějinách v principu opakuje.

04.jpg

Šílencova stěna: Jak kombinovat hororové klišé s historickou přesností

Co mají ve filmech společného blázni, geniální detektivové a maskovaní hrdinové? S oblibou sestavují nástěnky nebo píšou po zdech a snaží se tak něco vyřešit. Ještě před třiceti lety bychom na tyto plochy nenarazili, v současné produkci jich je záplava. O čem to vypovídá?

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2025
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů