ČT Art
 

Zpátky do „normálu“ s ctart.cz

Chvíli jsme si říkali, jestli se nám to nezdá… K rozvolnění protiepidemických opatření došlo ještě rychleji, než jsme doufali. Pro nás to znamená jediné – strmý návrat do kulturního života i k našim obvyklým formátům! Opět navštěvujeme umělce u nich doma nebo v jejich ateliérech a přinášíme vám jejich Profily. Už zase můžeme natáčet básníky ve studiu a ne jen „z bytu do bytu“. Už vás nemusíme brát do uzavřených galerií – ty pohodlně navštívíte sami. Naopak můžeme recenzovat divadelní hry (hrané ve skutečných divadlech, ne ty ze záznamu), premiér filmů (i když těch je zatím pomálu) nebo koncertů. Zkrátka už zase žijeme pro živou kulturu a doufáme, že vy taky! Příjemné čtení a snad i trochu inspirace vám přeje tým ctart.cz.

01-NL-profil.jpg

Profil kostarického umělce Luise Cerdase Jauberta

Luis Cerdas Jaubert se narodil v kostarickém San José. Spolu s dalšími umělci na Kostarice založil uměleckou skupinu Taller Rosa. Po studijích v ateliéru Ilustrace a grafiky přiletěl do Prahy, kde absolvoval Filmovou a televizní grafiku. Věnuje se malbě, grafice, hudebním performancím a vystavuje napříč Evropou. Seznamte se!

02-NL-basen.jpg

„Lidi serou lidi“, píše Karel Škrabal

„Karel Škrabal vnesl do české poezie mužnost. A nekašírovanou pravdivost. Je pozorovatelem našich dnů, který si nic nenamlouvá a nelže si do kapsy,” píše o autorovi Jan Nejedlý. V dalším z dílů Jedné básně se Škrabal rozhodl přečíst své neuvěřitelně pravdivé dílo Lidi serou lidi. Možná v té básni najdete něco, co s… štve i vás.

03-NL-karaoke.jpg

Je vám do zpěvu? Karaoke slaví půl století

Snad všem se zapsala do paměti scéna ze snímku Ztraceno v překladu, kde hlavní hrdinové skončí v tokijském karaoke baru. Fenomén karaoke je ale mnohem víc, jak odhaluje Karel Veselý: „Není důležité, kam patříte na žebříčku společenské hierarchie – salesmani prozpěvují se svými klienty, šéfové s podřízenými a partičky teenagerů se vzájemně baví neumětelským provedením hitů. Většinou se to neobejde bez alkoholu.“

04-NL-halston.jpg

Tragédie prodaného jména. Recenze seriálu Halston

Začínal jako kloboučník, byl autorem známého „bonbonku“, který proslavila Jackie Kennedyová. Koncem šedesátých let plynule přešel k navrhování dámských oděvů. Uvolněnost a ležérnost Roye Halstona Frowicka však zašla na tehdejší poměry příliš daleko. Více v recenzi Šárky Gmiterkové.

 
ČT Art
 

Tento e-mail jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz
Odhlásit z odběru

Facebook Instagram

Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4
Ústředna: 2 6113 6113