Začíná další řada série Máte knihovnu?, ve které šmejdíme sbírkami knih slavných osobností. V nejnovějším díle to byla historička umění Milena Bartlová.
 
ČT Art
 

Filmový pomníček pro Havla, Karel Kryl v archivu ČT a nové díly Knihoven

Začíná další řada série Máte knihovnu?, ve které šmejdíme sbírkami knih slavných osobností. V nejnovějším díle to byla historička umění Milena Bartlová. Připomněli jsme si také dva důležité muže disentu – recenzí dokumentu Tady Havel, slyšíte mě? a archivními záběry písničkáře Karla Kryla.

01.jpg

Milena Bartlová: Knihovna člověka učí, že svět není jeden

Jak vypadá knihovna vůbec první české profesorky dějin umění Mileny Bartlové? Její sbírka knih se blíží ke třem tisícům a kromě odborné literatury čte třeba i knihy s astrologickou tematikou. „Pro mě to znamená velmi racionální způsob výkladu vztahu mezi tím, co je nahoře a co je dole. Je třeba brát vážně i ono předmoderní myšlení,“ vysvětluje. Jaká další překvapení její knihovna skrývá? Podívejte se.

02.jpg

Beránek i kverulant. Karel Kryl v archivu ČT

U příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Karla Kryla přinášíme výběr z našeho archivu o tomto písničkáři a básníkovi. Je to stopa velmi podobná té, kterou zanechal v české společnosti – koncentrovaná do období kolem okupace Československa a zakončená jeho triumfálním návratem na konci roku 1989.

03.jpg

Můj první kryt. Důležitá kniha Ukrajince píšícího rusky

Igor Pomerancev se považuje za Ukrajince píšícího rusky. Ruštiny jako svého hlavního vyjadřovacího jazyka se nevzdal, ale vztah k ruštině se mu vnitřně zkomplikoval: „Válka není mezní situací jen pro mluvčí toho jazyka, ale pro jazyk sám.“ Konfliktu na Ukrajině se částečně věnuje i jeho kniha Můj první kryt. Přečtěte si recenzi Josefa Chuchmy.

04.jpg

Tady Havel, slyšíte mě? Dokument o posledních letech prezidenta

Václav Havel coby prezident pouštěl filmaře do své blízkosti v nebývalé míře. Když prezidentem být přestal, požádal časem dokumentaristu Petra Jančárka, aby „natočil zbytek jeho života“. Těžko si představit obtížnější zadání. Co takto vzniklý film, jenž právě vstoupil do kin, ve skutečnosti zaznamenal? Dopověděl Havlův příběh?

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů