Ať už Velikonoce slavíte, nebo se před nimi raději schováváte, prodloužený víkend přímo vybízí k odpočinku a dobré četbě.
 
ČT Art
 

Veselé Velikonoce! Co si přečíst ve volných dnech?

Ať už Velikonoce slavíte, nebo se před nimi raději schováváte, prodloužený víkend přímo vybízí k odpočinku a dobré četbě. Z našeho webu jsme proto vybrali několik textů, které by vám neměly uniknout.

01.jpg

No Fun kolektiv: Zábava je politická záležitost

No Fun kolektiv se snaží přinášet videohry do galerií a zároveň na ně nahlíží z pohledu queer životní zkušenosti a teorie. Za tuto činnost získal v letošním roce, možná trochu nečekaně, Cenu Jindřicha Chalupeckého. „Svět je plný soutěžení a dominance nad ostatními, většiny nad menšinou. Kvíření se proto dívá, jaké mocenské struktury jsou ve hrách zakódovány. Ty stojí za to buď komentovat, nebo rovnou bořit," říkají v rozhovoru Ondřej Trhoň a Alex Petrova o úloze kolektivu, podle kterého hry mají přinášet také nepříjemné pocity a nabourávat status quo.

02.jpg

Esej: Byl Dubček hrdina, nebo zbabělec?

„Řekněme to rovnou – život Alexandra Dubčeka je samozřejmě atraktivní téma, je to drama velkých ideálů rozdrcených tanky. Při bližším ohledání se ale život tohoto „party bosse“ jeví v mnoha ohledech nejasně, rozostřeně, často téměř nepochopitelně.” Ve svém eseji se Jan Sedmidubský zamýšlí nad snímkem slovenského dokumentaristy Roberta Kirchhoffa Všichni lidé budou bratři, který letos uvádí festival Jeden svět.

03.jpg

Nové české seriály tvoří i ženy. A dělají je jinak

V prime time Hřebejk, Strach, Pachl nebo Prušinovský, na streamu Zalabáková, Kryzová, Zeithammerová a Kajánková. Ženy vnáší do české seriálové tvorby nová témata i vlastní perspektivu. S výše jmenovanými tvůrkyněmi vedla rozhovory o jejich dílech dramaturgyně festivalu Serial Killer a publicistka Táňa Zabloudilová. Prozkoumejte spolu s ní, jak na seriálovou tvorbu nahlížejí ženy.

04.jpg

Neortodoxní vyšetřovatel a bestiální vrah: Markovič a Hojer v archivu ČT

Seriál Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa, který uvedla internetová platforma Voyo, patří mezi největší tuzemské seriálové události letošního roku. Pátrali jsme proto v archivech ČST a hledali, jak o hrůzných činech vraha Hojera i o vyšetřování svérázného Markoviče referovalo vysílání. Na vybrané ukázky se můžete podívat v novém dílu Artchivu.

 
ČT Art Facebook       Instagram
 

Tuto zprávu jste dostali, protože jste přihlášeni k odběru newsletteru webu art.ceskatelevize.cz.
Pokud si nepřejete dostávat tato sdělení, můžete se odhlásit zde.

© Česká televize 1996–2024
Česká televize, Divácké centrum, Kavčí hory, 140 70 Praha 4 | Ústředna: 2 6113 6113

Kompletní znění souhlasu se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletterů