Vrstvy města: Právo na bydlení

Zabydlet město

Vizuál k videu ze série Vrstvy města
Proč je bydlení v Praze nedostupné?, foto: ČT art

Stále častěji narážíme hlavně ve velkých městech na to, že je bydlení pro řadu lidí nedostupné. Podle sociologa Tomáše Hoření Samce je problém v tom, že máme na výběr jenom ze dvou forem bydlení: soukromého vlastnického a soukromého nájemního bydlení. Ostatní formy už téměř neexistují, na čemž se podle něj podepsala hlavně privatizace bytových fondů v průběhu devadesátých let minulého století. Dnes už města jako Praha nebo Brno nemají příliš šanci tento trh ovlivnit, tvrdí sociolog.

Proč je v Česku trend vlastnit nemovitost, zatímco v ostatních zemích, například v Německu, stoupá podíl nájemního bydlení? A mělo by být dostupné bydlení redukováno jen na ekonomické hledisko?

Osmidílná videosérie Vrstvy města sleduje problémy, které Praha sdílí s ostatními evropskými metropolemi. Ať už jde o masový turismus, nedostupnost bydlení nebo zahlcení automobilovou dopravou… Dívá se na ně ovšem nejen optikou odborníků, ale i lidí, kteří v hlavním městě žijí.

VRSTVY MĚSTA (ČESKÁ TELEVIZE, 2023, 8 EPIZOD, CELKOVÁ STOPÁŽ 96 MINUT)

Autor a režie: Jakub Kučera, námět a scénář: Jakub Kučera a Leny Kužvartová, kamera: Ondřej Mazura a Hedvika Ptáčková, dramaturgie: Jiří Koukal, zvuk: Jakub Novotný, úvodní znělka: Alžběta Suchanová a Eva Marťak, kreativní producentka: Štěpánka Sunková

Související