Art Is Here: Nové umění

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, Brno

Typ akce
Výstava
web
https://moravska-galerie.cz/kontakt/prazakuv-palac/
Místo
Pražákův palác - 1. patro
Husova 18, Brno
zobrazit na mapě

Stálá expozice v Pražákově paláci přináší vybrané kapitoly a příběhy umění po roce 1945.

Osu výstavy tvoří umělecká sbírka a archiv Jiřího Valocha – klíčové osobnosti nejen kulturního Brna. Výstava dokumentuje zásadní projevy nového umění a mapuje jeho lokální předpoklady i mezinárodní přesahy. Jiří Valoch vytváří centrální uzel umělecké sítě českých a zahraničních autorů, jako byl Dalibor Chatrný, Radek Kratina, Jiří Hynek Kocman, Dick Higgins, Ben Vautier, Heinz Gappmayr, Imre Bak, Dora Maurer a mnozí další. I samotný název expozice: Art is Here byl převzat z pohlednic, které si Valoch posílal se svými přáteli.

Expozice se rozprostírá v celkem dvanácti místnostech prvního patra Pražákova paláce. Výraznou doménou je sál se skluzavkou. Do síně s dílem Dalibora Chatrného se můžou návštěvníci sklouznout z obnovené stálé expozice moderního umění ve druhém patře. V dalších místnostech se představuje postsurrealistická tvorba, landartové realizace nebo geometrická abstrakce. Samostatná místnost je věnovaná textovým instalacím Jiřího Valocha, které autor umisťoval přímo na stěny galerií. Další ze sálů rekonstruuje přímo situaci v jeho bytě přeplněném uměním. Mezi vystavovanými umělci je také Milan Knížák a jeho postmoderní nábytek nebo koláže z vinylových desek. Prostor dostalo i dílo Mariana Pally. Stěžejní jsou jeho procesuální malby, které jsou vystaveny společně s fotodokumentací jejich vzniku v ateliéru na Kotlářské.

Překvapení v podobě vystaveného tatraplánu čeká návštěvníky na konci expozice. Umělecky upravený tatraplán vznikl v osmdesátých letech pro legendární divadelní hru Ananas v režii J. A. Pitínského.

V expozici je nově vystavěna intervence od Kateřiny Šedé Každej pes jiná ves. Kromě Kateřiny Šedé je k vidění také intervence od Barbory Klímové s názvem Replaced a od Pavla Hayeka Fotogramy.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články