Brìghde Chaimbeul + John Francis Flynn

22. 4. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://vzlet.cz/
Místo
Vzlet
Holandská 669/1, Praha
zobrazit na mapě

Keltská hudba pro 21. století. Do Prahy přijedou Brìghde Chaimbeul a John Francis Flynn, představí se 22. dubna ve vršovickém prostoru Vzlet .

Skotské dudy, harmonika i syntezátory – v hudbě irského folkaře Johna Francise Flynna i skotské skladatelky a hráčky na dudy Brìghde Chaimbeul se potkávají tradiční melodie a postupy jejich rodných zemí s inovativními přístupy a citem dnešní doby.

Irsko a jeho mýty jsou v lidských představách často plné zelených kopců, obrů a svatých. John Francis Flynn si s touto vizí pohrává na svém loňském albu Look Over The Water, See The Sky, když se inspiruje starými příběhy a folklorem. Temné a surrealistické fantazie tu rozpracovává do osmi skladeb, které různým způsobem dekonstruují tradiční písně. Jednou Flynn zpomaluje tempo, jindy přidá dechy a nebo propojí akustický zvuk se syntetickou elektronikou. Experimentální folk se na druhé nahrávce irského hudebníka stává nástrojem ke zkoumání emocí i meditací nad významem vlastního kulturního dědictví. Ve Vzletu nahrávku představí s kapelou.

Brìghde Chaimbeul si k nahrávání své loňské desky Carry Them With Us vzala na pomoc skotské dudy, nejsou jí ale cizí ani ty klasické. Její hudba čerpá z gaelského jazyka a s ním spojených tradicích, za pomoci původních nástrojů ji ale posouvá až k hranicím dronu nebo trancu. Šestadvacetiletá skladatelka už spolupracovala s různými žánrovými kolegy, jako jsou Aidan O'Rourke, Radie Peat z kapely Lankum nebo Colin Stetson a na své poslední album si ji přizvala i popová vizionářka Caroline Polachek.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články