Dark Places

22. 11. 2023 14:00, Libčice nad Vltavou

Typ akce
Výstava
web
https://www.arto.to
Místo
Arto.to
Areál Šroubáren 860, Libčice nad Vltavou
zobrazit na mapě

Letošní v pořadí již třetí výstava v rámci ročního výstavního projektu Nic není černobílé.

Po Haně Garové a Michalu Škodovi se v galerijním prostoru revitalizovaného brownfieldu bývalých šroubáren představí fotografka Kristýna Erbenová (*1987). Cyklus jejích nočních fotografií doprovodí zvuková intervence vizuálního umělce, básníka a performera Jaromíra Typlta (*1973) a zvukového mistra Jana Trojana (*1982).

Po absolutoriu na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě se Erbenová stala novodobou poutnicí a ve svém díle vychází ze zkušeností nabytých při opakovaných pobytech v Austrálii, kde již strávila více než šest let. Ve své tvorbě odkazuje na rodný Kolín, jenž je proslulý modernistickou fotografickou tradicí díky světově uznávaným osobnostem, jakými byli Jaromír Funke, Josef Sudek či Eugen Wiškovský. Erbenová tak neotřele navazuje na tuto silnou uměleckou linii, do níž vkládá inovativní přístup a svěží, introspektivní nazírání reality. Při svém nočním fotografování cestuje po zemi Aboriginců a ve tmě, za svitu úplňku pátrá po autentických, zvláštních a neobvyklých místech, která s dlouhou expozicí zachycuje na filmový materiál. Objevuje, jak by asi vypadal svět, kdybychom viděli v noci, kdybychom viděli neviditelné. Snímá krajinu, prostředí, jímž prochází, a s citlivým, lyrickým přístupem – a možná spíš podvědomě než vědomě – zaznamenává svou zkušenost poutnice, vykořeněné ze své původní rodiny a kulturní zkušenosti, ale o to bližší vlastní lidské podstatě bytí.

Postupně na své expedice za svitu měsíce Erbenová přibírá i přátele a známé, a dává tak výletům a cestám australskou krajinou další rozměr a psychologickou nadstavbu. Jejich postavy zasazuje do divokého plenéru a fotí. Vytváří tak jakési „křehké okamžiky“ naplněné napětím i klidem současně. Mezi fotografkou a fotografovaným dochází k energetickému pnutí a propojení zároveň. Vznikají tak experimentální snímky, fyzicky nepřesné záznamy, jež však díky plynutí nočního času poodhalují to, co se nalézá pod vrstvou reality – někde hluboko v nás, v temných místech, kam se většina lidí bojí nahlédnout. Tato temná místa však autorku neustále přitahují – a díky její životní situaci nabízejí mnoho příležitostí ponořit se hloub do exilové melancholie osamění v cizí zemi.

Poutník/poutnice se vydává na cestu do noci, do hloubky vlastní psýché a prozkoumává hranice a prolínání své kulturní historie s kulturou nově osvojenou. Dva domovy, dva životy, paralelně existující v sobě navzájem.

Fotografické práce solitérní a nezávislé autorky Kristýny Erbenové přeorientovávají pozornost člověka zpět němu samotnému a senzitivně upozorňují na existenciální vztah člověka s přírodou, jejíž jsme neoddělitelnou součástí.

Pro výstavu Dark Places připravil Jaromír Typlt ve spolupráci se skladatelem a zvukovým designérem Janem Trojanem nahrávky básnických fragmentů, které vstupují do dialogu s vystavenými fotografiemi v podobě samostatného „pásma“ slov a slovních útržků, obohacujícího dojmy návštěvníků výstavy o další rozměr. Minutové sekvence čteného textu se neočekávaně ozývají z různých míst galerijního prostoru, který je paralelou k osamělosti v noční divočině, a mohou v divákovi vyvolat procítěnou emoci.

Výstava je citlivou lyrickou reportáží novodobé poutnice, která se ve své vnitřní mladé síle nedokázala vejít do limitů jisté malosti a omezenosti českého teritoria, a zvolila tak cestu krajinou jiného kontinentu jako cíl k objevení své vnitřní jedinečné podstaty a síly.

Výstavu doprovodí autorský katalog v česko-anglické verzi.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články