David Černý: Stálá expozice vybraných děl

1. 1. 2016 - 31. 12. 2023, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://musoleum.cz/
Místo
Musoleum
Nádražní 2, Praha
zobrazit na mapě

Stálá expozice vybraných děl v galerii Musoleum nabízí některá z nejznámějších Černého děl. Prostor o rozloze 1200 metrů čtverečních, rozložený na pěti podlažích, je plný nejnovějších kusů, ale návštěvníky také zavede zpět k počátkům umělcovy tvorby. Mezi výtvarnými díly návštěvníci najdou i instalace, které veřejnost nikdy neviděla, ale i vystavené Černého návrhy a architektonické projekty.

David Černý: Narodil se a vyrůstal v bývalém Československu a „ví lépe než kdokoli jiný, co znamená útlak“. S pádem železné opony došlo k radikální proměně i v jeho rodišti –⁠ Praze, kde dodnes žije. Sám Černý o sobě říká, že „není politickým zvířetem, přesto jeho umělecká díla, nelakovaná a konfrontační, mají vše společného s dobovou pravdou“. Podle něj, jsou jeho starší díla „aktuálnější než kdy jindy a jasně ukazují, že čas se sice mění, ale lidský mozek nikoliv“.

Černý, podle mnohých, ovládá „umění balancovat mezi kontroverzí a humorem jako nikdo jiný“. Poprvé se proslavil v roce 1991, kdy v rodné Praze namaloval sovětský tank na růžovo jako památník války. Od té doby jeho „umělecké činy občanské neposlušnosti“, instalace a výstavy nadále podněcují reakce po celém světě.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články