Den arktického filmu: Islandští absolventi FAMU

23. 11. 2023 21:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://kinoatlaspraha.cz/
Místo
Kino Atlas
Sokolovská 371/1, Praha
zobrazit na mapě

Po desetiletí se islandští filmaři stěhovali do České republiky, aby zde studovali na FAMU. Radim Procházka, který tuto festivalovou sekci inicioval, s úsměvem podotýká: „Pokud má vzniknout islandská nová vlna, začne v Praze.“ Vybral hrané filmy a dokumenty z poslední dekády, až na jednu výjimku – krátký film renomovaného Grímura Hákonarsona z dob jeho působení na FAMU. Akce je reprízou loňské projekce v islandském kině Bio Paradíso. Diskuse po projekci se zúčastní současní islandští studenti FAMU. A navíc připravili i překvapení.

Slavek the Shit / Grímur Hákonarson / 2004 / 15 min – Milostný příběh odehrávající se na veřejné toaletě v centru Prahy. Pracovník ochranky toalet Slávek se zamiluje do strážkyně, která pracuje přes ulici.

MÍR: Hundred Years of Revolution / Haukur Hallsson / 2020 / 21 min – Sto let po ruské revoluci udržuje malé islandské sdružení MÍR revoluci při životě sovětskými filmovými projekcemi.

Kjöt / Heimir Gestur Valdimarsson / 2013 / 4 min – Viking si jde pro maso za zvýhodněnou cenu.

Chrysalis / Eydís Eir Brynju-Björnsdóttir / 2021 / 11 min – Vanesska je 13letá dívka, které byl právě diagnostikován Tourettův syndrom a snaží se co nejlépe vyrovnat s novou realitou.

Bobby / Sigurður Möller Sívertsen / 2013 / 8 min – Bobbymu, bývalému rock'n'rollovému hudebníkovi, nezbývá mnoho času naživu. Trpí plicní nemocí. Odhodlán splnit své poslední přání se vydává na cestu.

Celková délka pásma: 110 min.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články