Diáky: Martin Ksandr & Pavlína Adam – Broad Peak bez šerpů a bez kyslíku

28. 11. 2023 20:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.biooko.net/
Místo
Bio Oko
Františka Křížka 15, Praha
zobrazit na mapě

Sedm kluků a dvě holky se pod vlajkou Expedition Clubu v červenci 2023 vydali na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak (8051 m), jen dva z nich ale úspěšně zdolali vrchol. Martin s Pájou se přijdou o své zážitky z výstupu bez šerpů a bez kyslíku podělit.

Broad Peak – opomíjený ledový obr střežící soutok ledovců Baltoro a Godwin Austen. Právě pod jeho svahy leží kemp Concordia, ze kterého je ten ikonický výhled na vrchol K2. Možná to je ten důvod, proč nemají lidé Broad Peak tak zarytý v paměti. Pozornost této hoře kradou její známější sousedé.

Martin Ksandr je „otec“ celé expedice a taky brněnského Expedition Clubu. V roce 2015 vylezl na osmitisícovou Manaslu, o dva roky později se pokoušel o prvovýstup na šestitisícový Sugulu Peak. V roce 2019 vedl pod vlajkou Expedition Clubu skupinu lidí na sedmitisícový Muztagh Ata a o 2 roky později na Gasherbrum II.

Pavlína Adam se před třemi lety rozhodla dát výpověď v dobře placené práci a začala cestovat. Od té doby nikdy dlouho nezůstává na jednom místě a ráda před sebe staví výzvy, od kterých ji často její okolí zrazuje. Prošla PCT od mexické hranice až do Kanady. Jako první Češka zdolala nepálský Great Himalaya Trail, v jordánské poušti přešla Jordan trail, v Jižní Americe zvládla vystoupat na 6 šestitisícovek za 6 po sobě jdoucích dní a jako bonus ještě na nejvyšší sopku světa Ojos del Salado.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články