Karolína Kripnerová, Janek Rous: Čí je to problém?

15. 3. 2024 - 4. 5. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://vipergallery.org/
Místo
VI PER
Vítkova 293/2, Praha
zobrazit na mapě

Když lidé zkoumají, proč někdo nemá kam jít večer spát, nutně si začnou klást neodbytné otázky. Jaké uznávají hodnoty? Jaký mají vztah k nejslabším členům společnosti? Jak se to projevuje ve veřejném prostoru? Jaký vliv má prostředí na člověka? Kolik mají lidé segregovaných oblastí a lidí v sociálním vyloučení? Jsou lidé rasisti? Jaký mají lidé postoj k bydlení – je to právo nebo zásluha? Vytváří si společnost lidi bez domova sama?

Jsou to lidé, které nevnímají ostatí jako součást společnosti, jsou pro nás obrazem životní prohry a neúspěchu. Je otázkou, nakolik z vlastní vůle či vlastní vinou.

Na bezdomovectví je třeba nahlížet jako na politický problém zhmotňující (ne)funkčnost systému bydlení. Nedostupnost bydlení je totiž v prvé řadě politické rozhodnutí. Převažující rétorika o individuálním pochybení tak záměrně odvádí pozornost od politiky a vlády, nesoucí za tuto situaci odpovědnost.

Výstava Čí je to problém? vznikla ve spolupráci architektky Karolíny Kripnerové a umělce Janka Rouse. Oba se dlouhodobě věnují sociálním tématům, jako je nedostupnost bydlení, vyloučenost a bezdomovectví, a to jak z pohledu architektury, tak současného umění. Impulsem ke vzniku výstavy byla výzkumná stáž Karolíny Kripnerové v New Yorku, USA, která se uskutečnila na jaře 2023 díky Fulbrightovu stipendiu a rozšířila tak téma o americký kontext.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články