Kreativní čtení – konference pro pedagogy a knihovníky

12. 12. 2023 09:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/3972-muzeum-literatury/
Místo
Muzeum literatury
Pelléova 44/22, Praha
zobrazit na mapě

Konference Kreativní čtení je určena pro učitele základních škol, knihovníky a všechny, kdo pracují se žáky. Na konferenci se mohou inspirovat novými metodami rozvoje čtenářských dovedností a seznámit se s metodikou Čtenářských lekcí a s metodikou starozákonní a novozákonní edice manamana.

Čtenářské lekce, soubor karet k vybraným knihám, připravili zkušení pedagogové, z nichž někteří jsou zároveň i autory literatury pro děti. Lekce vznikly s cílem podpořit dětské čtenářství a umožnit hluboký kontakt s kvalitními dětskými knihami. Výsledkem práce je pestrá metodika, díky níž se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby. Karty využívají metody aktivního učení a obsahují nejen písemné, ale i výtvarné aktivity. Práci se Čtenářskými lekcemi představí jak jejich iniciátorka Ivana Pecháčková, tak i zkušená spisovatelka Daniela Fischerová, autorka knih Tetovaná teta, Z tajného deníku Cyrilky D., Strakaté uši a sušení padouši a dalších.

Edice manamana je zaměřena na vyprávění biblických příběhů ilustrovaných mladými výtvarníky. Součástí každé knihy edice je soubor úkolů procvičujících nejen porozumění a pozornost žáků, ale i jejich kreativní schopnosti, ať už spisovatelské, nebo ilustrátorské. Tyto úkoly pomohou učiteli nebo knihovníkovi snadno propojit biblická vyprávění s tématy a otázkami současného světa. Zpracování Starého a Nového zákona pro dětské čtenáře autoři chápou jako přínosné a edukativní příběhy, které odkazují ke kořenům civilizace. Jak využívat edici manamana ve výuce přiblíží nakladatelka, spisovatelka a překladatelka Ivana Pecháčková a lektorka a ilustrátorka Zuzana Holá.

Pro zpestření předvánočního času byl pozván Petr Nikl, malíř, ilustrátor, spisovatel, hudebník a divadelník, současný malíř, jehož obrazy vlastní galerie po celé Evropě, aby speciálně pro návštěvníky zahrál jedno ze svých divadelních představení.

V ceně vstupenky je balíček knih, které jsou součástí Čtenářských lekcí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články