Legendy a strašidla staré Prahy

28. 11. 2023 17:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.narodni-divadlo.cz/cs/stavovske-divadlo
Místo
Stavovské divadlo - před hlavním vchodem u sochy sedící postavy v kápi
Ovocný trh 1, Praha
zobrazit na mapě

Za starých časů byly rozličné způsoby, jak se zabavit. Jedním z nich byla i černá hodinka, kdy se lidé sešli v temné místnosti a strašili se navzájem vyprávěním nejrůznějších příběhů, většinou o svém okolí. Praha v tom obzvlášť vynikala –⁠ vždyť snad není města, kde by na sebe bylo nahuštěno tak strašně mnoho podivného. Začátkem 20. století přišel kinoteátr, lunaparky a gramofon a ústní slovesnost se pomalu vytrácela. Naštěstí se zjevila celá generace spisovatelů, kteří přispěli k jejich záchraně. Josef Svátek, Julius Košnář, Popelka Biliánová, Oskar Wiener a mnozí další pražští Anderseni běhali po Praze posledních dnů Rakouska-Uherska a sbírali legendy, aby je na věčnost vytesali do papíru.

Dnes už tyto příběhy nejsou jen svědectvím o časech, kdy se skutečně začaly vyprávět, ale i o době, která je sepsala a svázala. Účastníci mohou následovat průvodkyni Evu Novou v roli secesní sběratelky staroměstských legend a pověstí a objevit starou Prahu, jak ji dřív neviděli. Budou procházet uličkami, kouty a nádvořími Starého Města a seznamovat se s historií zábavným způsobem. Prohlídka začíná u Stavovského divadla a končí na Staroměstském náměstí, vede nově i přes bývalé židovské ghetto. Po prohlídce je možné posezení ve Skautském institutu vedle orloje.

Praktické informace:

  • Sraz je před hlavním vchodem do Stavovského divadla, u sochy sedící postavy v kápi.
  • Procházka trvá 90–120 minut a končí na Staroměstském náměstí.
  • Skupiny jsou do 15 (počet bez dětí do 6 let) lidí.
  • Procházka je vhodná i pro děti.
  • Organizátoři doporučují pohodlné boty a teplé oblečení.
  • Platba na místě pouze hotově – dospělí 400 Kč, děti 6–15 let 300 Kč (organizátoři doporučují telefonicky ověřit, zda se prohlídka koná).
  • Prohlídka proběhne vždy, když bude alespoň jeden účastník v předprodeji.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články