Letecké motory

1. 1. 2016 - 17. 8. 2028, Brno

Typ akce
Výstava
web
http://www.technicalmuseum.cz/
Místo
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105, Brno
zobrazit na mapě

Expozice leteckých motorů vzdává hold výrobcům „srdcí letadel“ a zpřístupňuje problematiku leteckých motorů a jejich konstrukce jak laikům, tak i profesionálním znalcům oboru. Záměrem autorů expozice bylo rovněž to, aby nebylo zapomenuto těch, kteří na vzniku tohoto oboru mají svůj podíl a případně položili i své životy v souvislosti s letectvím a aby bylo zachováno co nejvíce autentických dokladů pro budoucí generace. Expozice je rovněž doplněna o historickou a soudobou cvičnou pilotní kabinu.

Počátky létání s letouny těžšími vzduchu jsou spojeny s motory Anzani, které pomohly do vzduchu velké spoustě leteckých průkopníků. Blériotův letoun typ XI., se kterým přeletěl kanál La Manche, poháněl též trojválec Anzani.

Se vznikem první republiky je spojen motor Walter NZ-60. Byl to první letadlový motor zcela vyvinutý a vyrobený v nově vzniklé Československé republice. Výkony pístových motorů prudce vzrostly s první světovou válkou, další výkonnostní růst je spojen s druhou světovou válkou. Na jejím závěru výkony pístových motorů dosáhly svého vrcholu. Samozřejmě i v současnosti nadále pístové motory v letectví hrají důležitou roli, tentokrát jako pohon sportovních či turistických letounů.

Jako vhodný nástupce pístových letadlových motorů, schopný posunout výkony letadel mnohem dále, se ukázal být proudový motor. V naší expozici můžete zhlédnout prakticky všechny hlavní varianty proudových letadlových motorů včetně turbovrtulových, vzniklých vývojem z proudového motoru. Jedním z nejznámějších proudových motorů je RD-45, licenční sovětská výroba anglického motoru R.R. Nene. Poháněl slavný stíhací letoun MiG-15 i další letouny té doby. Důležitou roli sehrály v historii letadlových motorů také československé samostatné konstrukce, a to proudový motor Walter M-701 pohánějící čs. cvičný letoun L-29 Delfín a turbovrtulový motor Walter M-601 pohánějící malý dopravní letoun čs. konstrukce L-410 Turbolet.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články