Posledních padesát let

27. 11. 2020 - 26. 2. 2024, Hradec Králové

Typ akce
Výstava
web
https://www.galeriehk.cz/
Místo
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Velké nám. 139, Hradec Králové
zobrazit na mapě

Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.

Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň výtvarné tvorbě. Za hranici současného umění je považován přelom 60. a 70. let minulého století. Za důležité okolnosti jeho vzniku je vnímán rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění divák nenachází jednotný styl. Každý umělec, každá umělkyně si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby.

Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

Vstupenka opravňuje k návštěvě všech stálých expozic a krátkodobých výstav, které se nacházejí v budově Galerie moderního umění v Hradci Králové, a za příznivého počasí také ke vstupu na terasu. Přehled stálých expozic, výstav a akcí je ke shlédnutí zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články