Přehlídka řemesel, folkloru a designu

25. 11. 2023 - 10. 12. 2023, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.holesovickatrznice.cz/
Místo
Holešovická tržnice - Hala 17
Bubenské nábř. 306/13, Praha
zobrazit na mapě

„Poznejte řemeslné tradice, nechte se inspirovat folklorem a naučte se něco nového od mistrů starých řemesel.“

Na advent si pro návštěvníky Holešovická tržnice spolu s Bohemian Perfection a Nadačním fondem Moravská krása připravili přehlídku inspirovanou folklorem, tradičními řemeslnými technikami a přece nabitou současným designem. Návštěvníci tak mají možnost nasát vánoční atmosféru, prohlédnout si výstavu tematizující fenomén ornamentu, vyzkoušet si tradiční řemeslné techniky nebo nakoupit dárky od českých designérů.

Adventní market craft designu

Díky spolupráci s platformou Bohemian Perfection, která se dlouhodobě věnuje propojování zástupců řemeslné tradice se současnými umělci a designéry, vznikne v přízemí Haly 17 prodejní přehlídka tradičních i moderních řemeslných výrobků od mistrů a manufaktur z různých koutů České republiky.

K vidění i koupi budou vánoční ozdoby z různých materiálů, masopustní masky, valašské štípané holubičky, český kanafas a ukázky děl mladých návrhářů a designérů, které tradiční řemeslná výroba inspiruje. Ať už člověk hledá osobitý kousek do interiéru, nebo jen nějakou drobnost a dárek pro potěšení, tady najde inspiraci – kanafas, modrotisk, keramiku, štípané holubičky, košíky, výrobky ze slámy, dřeva, orobince a proutí, prostírání, vázy i šperky. Součástí expozice bude také valašská vesnička s jesličkami, kterou vytvořila výtvarnice Ivana Langrová z ovčího rouna.

Výstava: V kráse ornamentu

Propojení folkloru a designu nabídne v horním patře Haly 17 unikátní výstava moravského ornamentu a modrotisku, která vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Moravská krása. Výstava představí vedle sebe poklady kulturního dědictví i práce současných tvůrců, kteří s tématem ornamentu pracují. Na výstavě budou k vidění práce designérů a designových studií – Zlatky a Hanuše Lamrových, Johany Němečkové, Natálie Repkovské, Cindy Kutíkové, Veroniky Jirouškové Velčovské, studia Tyformy, Tititi, Porigami nebo fotografie Alžběty Jungrové. Nadační fond Moravská krása usiluje o to, aby se moravský ornament nejen uchoval, ale aby též fungoval v živém dialogu se současným designem a zůstal pro současnou generaci atraktivní.

Workshopy s mistry řemesel

V rámci Přehlídky folkloru, řemesel a designu bude možné vyzkoušet si tradiční techniky pod vedením mistrů v oboru. Vyzkoušet si návštěvník může třeba základy ruční výšivky, výšivky rybí šupinou, předení na vřetenu a kolovratu, tkaní, výrobu ručního papíru, šití kožených rukavic, modrotisk, výrobu vánočního polazu a dalších ozdob a mnoho dalšího, včetně výroby přírodní kosmetiky či malování ornamentů.

Kapacita workshopů je omezená a je potřeba rezervovat si své místo včas. Tvůrčí dílny jsou určeny jak pro děti, tak pro dospělé, podrobné info o věkových kategoriích a obsahu jednotlivých workshopů je k nahlédnutí níže.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články