Professor Brian Cox: Horizons –⁠ A 21st Century Odyssey

14. 4. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.praguecc.cz/
Místo
Kongresové centrum Praha
5. května 65, Praha
zobrazit na mapě

Jedna z nejaktivnějších osobností popularizace vědy v celosvětovém měřítku, profesor částicové fyziky na Manchesterské univerzitě a hvězda populárně naučných pořadů BBC Brian Cox zařadil poprvé Českou republiku na mapu svého nejnovějšího turné. Populárně naučná show Horizons – A 21st Century Space Odyssey profesora Briana Coxe se uskuteční 14. dubna 2024 v Kongresovém centru Praha.

Turné Horizons je protipólem pedantských přednášek. Díky odborným komentářům Briana Coxe a videoprojekcím ve vysokém rozlišení se účastníci vypraví na jedinečnou cestu historií vesmíru a fyzikálních zákonů po vzdálených galaxiích, černých dírách a mimozemských civilizacích. Aniž by se profesor Cox uchyloval ke složitým odborným pojmům, pokusí se způsobem pochopitelným široké veřejnosti odpovědět na otázky na pomezí vědy a filozofie: jaká je podstata prostoru a času; jak vznikl život na Zemi a co znamená ve vesmírném měřítku; jak se člověk může vztahovat k nekonečnosti vesmíru z pohledu života s nevyhnutelnými hranicemi.

Slovy organizátorů: „'Horizons – A 21st Century Space Odyssey' je oslavou kultury a civilizace, hudby, umění, filozofie a vědy a zároveň optimistickým pohledem do budoucnosti.“

Skutečný ambasador vědy Brian Cox se již desítky let těší mezinárodnímu uznání díky své schopnosti komunikovat složité vědecké koncepty způsobem, který je srozumitelný širokému publiku. Své nadšení pro vědu a poznání šíří nejen mezi studenty na Fakultě fyziky a astronomie na Manchesterské univerzitě, ale i prostřednictvím mnoha populárně naučných pořadů vysílaných BBC – například vystupoval v dokumentárním seriálu Horizon, uváděl mnoho známých odborných pořadů včetně série Wonders (Wonders of the Solar System, Wonders of the Universe, Wonders of Life), Forces of Nature, The Planets, Brian Cox's Adventures in Space and Time, Brian Cox: Seven Days on Mars. Od roku 2009 moderuje společně s komikem Robertem Incem pořad The Infinite Monkey Cage.

V 80. a počátkem 90. let minulého století byl Brian Cox členem britských rockových a tanečních kapel a k moralizování má opravdu daleko. Kromě výuky a vědecké práce na univerzitě je jako prestižní vědecký pracovník zapojen i do výzkumů na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) v ženevském středisku CERN.

Profesor Cox je oceňován vědeckou komunitou i širokou veřejností a má opravdu široký záběr oblastí, ve kterých hvězdně vyniká: vystupuje v dokumentárních pořadech s britskou komediální skupinou Monty Python, rozebírá vědecké základy seriálu Doctor Who nebo propůjčuje svůj hlas postavičce v britském dětském pořadu. Pokud Brian Cox zrovna nekonzultuje vědeckofantastické filmy nebo nediskutuje s Christopherem Nolanem o Oppenheimerovi, můžete ho sledovat v pořadech moderovaných Conanem O'Brienem nebo Grahamem Nortonem nebo jako hosta pořadu The Joe Rogan Experience.

S takovým širokým záběrem působnosti není náhodou, že se turné Briana Coxe pravidelně zapisují do Guinessovy knihy rekordů. Prodej 230 873 vstupenek na jeho předchozí turné Universal – Adventures in Space and Time zajistil britskému profesorovi již potřetí 1. místo v Guinnessově knize rekordů za prodej vstupenek na vědecké turné. Uspořádat poprvé populárně naučnou akci takového rozsahu je sázkou na zvědavost a touhu po vědomostech a poznání anglicky mluvící veřejnosti v České republice. Horizons – A 21st Century Space Odyssey je také výzvou k porozumění, vědě a humanismu.

Praktické informace:

  • Začátek akce je naplánován na 20:00, vstup pro veřejnost od 18:30.
  • Představení bude uvedeno výhradně v anglickém jazyce.
  • V hledišti není povoleno používat mobilní telefony, fotoaparáty/videokamery ani jiná zařízení pro pořizování audio-video záznamů.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články