Prostor Zlín + Řády vidění

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, Zlín

Typ akce
Výstava
web
https://www.galeriezlin.cz/cs/
Místo
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
zobrazit na mapě

Stálá expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně má za cíl především představit vlastní sbírky a odborné zaměření instituce, zahrnující výtvarné umění a architekturu od konce 19. do konce 20. století. Obsahově je patro expozice rozděleno na dva celky. První, Prostor Zlín, prezentuje unikátní kulturní odkaz Zlína, druhý, Řády vidění, je věnován proměnám výtvarného umění od 19. století do současnosti.

Centrální téma v expozici Prostor Zlín přibližuje část věnovaná architektuře s modely, plány a vizualizacemi továrních, veřejných a společenských budov i bydlení z doby největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století. V expozici architektury se divák seznámí se jmény významných architektů pracujících pro firmu Baťa a jejich návrhy.

Např. v části věnované Zlínským salonům a sbírce umění firmy Baťa budou vystaveny obrazy a sochy významných představitelů českého moderního umění, např. Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Jindřicha Štýrského, Toyen, Otty Gutfreunda a mnohých dalších. Část věnovaná škole umění ve Zlíně připomene vedle nadaných žáků (např. Václav Chad) také designéry Zdeňka Kováře či Františka Crháka.

Řády vidění představují průřez sbírkou volného umění galerie, s akcentem na vybrané historické nebo výtvarné souvislosti.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články