Radkin Honzák: Přednáška o psychosomatice

23. 11. 2023 18:30, Benešov

Typ akce
Ve měste
web
https://mudbenesov.cz/
Místo
MUD - Šímova síň
Malé náměstí 74, Benešov
zobrazit na mapě

Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 do Muzea umění a designu Benešov jsou návštěvníci zváni na přednášku psychiatra, publicisty a vysokoškolského pedagoga MUDr. Radkina Honzáka. Tentokrát bude v Šímově síni přednášet o psychosomatice, což je další z témat, které rezonuje mj. v rámci aktuální výstavy Jana Duriny Weak Season (Slabé období).

Jak chápat psychosomatiku

Po Galileovi začínají v Evropě vznikat vědy zkoumající objektivně určité oblasti světa se svými paradigmaty. Na špici byla Newtonova fyzika. Pokud oblast nezahrnovala zákony příčin a následků, přicházel v úvahu i přesný popis (tehdejší geologie). Medicína také zatoužila být vědou, a to vědou o člověku. Ten byl ale v té době opatřen nesmrtelnou duší, jejíž správy se nehodlala vzdát tehdy ještě velmi mocná (a také sirkami k popalování hranic s kacíři disponující) církev. Medicíně tehdy (konec 17. století) vypomohl René Descartes, který navrhl, ať duši ponechá v kompetenci církve a filosofii a tělo ať pojedná jako „rozumný stroj“, nemoc pak jako poruchu tohoto stroje a lékaře jako odborníka, který ji rozpozná a dle svých možností opraví. Toto paradigma, tedy člověka v podobě biologického preparátu, uznává medicína dodnes téměř beze změn.

Ken Wilber nabízí komplexnější vidění problémů ve čtyřech kvadrantech. Na levém horním jsem tu já, jako živočich (nezapomeňme, že člověk patří k obratlovcům, a je tedy svým způsobem zvíře), vedle něj je jeho myšlení, prožívání a jednání. V pravém dolním kvadrantu je společenství, bližší i vzdálenější v němž žijeme a nalevo je kultura, kterou širší společenství sdílí. Psychosomatická medicína je přístup, který do svého vidění člověka ve zdraví a nemoci bere v úvahu všechny čtyři kvadranty, a ne jen ten biologický. Má problémy, protože vyžaduje víc přemýšlení, víc času a tím pádem méně peněz než veterinární přístup biologické medicíny s pohledem na problematiku očima konce středověku.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články