Retro muzeum Praha

20. 1. 2023 - 14. 1. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
Místo
OD Kotva - 4. patro
náměstí Republiky 656/8, Praha
zobrazit na mapě

Největší retro muzeum v Česku, mapující design, trendy a běžný život v 70. a 80. letech 20. století v Československu. Cílem je připomenout toto období mladší generaci, jelikož novodobá historie se v českém školství téměř nevyučuje.

V současné době mají v depozitáři na 12 000 exponátů, ať unikátních či běžných předmětů, které jsou již zaevidovány a velká část z nich půjde do expozice. V roce 2021 se podařilo získat prostor v nejvyšším patře obchodního domu Kotva, který navrhovali manželé Machoninovi v 70. letech, organizátoři by rádi propojili tuto kulturní památku zapsanou na seznamu památek Ministerstva kultury s dobovým designem a přenesli tak návštěvníky do období otevření tohoto obchodního domu.

Muzeum se rozkládá na více než 2500 metrech čtverečních a bude rozděleno do 5 hlavních okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design a trendy v Československu v 70. a 80. letech.

První část je zaměřena na repliky bytů s originálními předměty které ukáží návštěvníkům, jak se žilo v panelácích, či repliku dobové kanceláře pro architekty a ukáže, jak se pracovalo za socialismu. Druhá část účastníky zavede do odívání ze Svitu, Elite či Úboku. Představí se také výrobní družstva především však nábytkářská družstva, počínaje UP Rousínovem, Hikorem Písek, nebo Dřevotvarem z Jablonného nad Orlicí. Expozice v třetí část jsou zaměřené na běžný život, jako bylo kempování, televizní reklama, nakupování, škola, volnočasové aktivity a sport. Čtvrtá část se soustředí od designu dětských hraček, až po užitný design elektroniky, či výrobky běžné spotřeby, prodávané v obchodním domě Kotva. Poslední část se bude věnovat politice 70. a 80. let, která ukáže a vysvětlí fungování tajné bezpečnosti, odposlechů disidentů a Československé socialistické propagandě, tak aby si na to návštěvník, který tuto dobu nezažil, udělal vlastní názor.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články