Sonic meditation: Katta + Irena a Vojtěch Havlovi + další

23. 6. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Koncert
Místo
Kostel U Salvátora
Salvátorská 1, Praha
zobrazit na mapě

Organizátoři o akci: „Prožijte Svatojánskou noc v kostele U Salvátora! Zveme vás na meditativní večer, který naplní ambientní hudba, tibetské mísy, gongy, smyčcové nástroje a samozřejmě varhany. Nový koncept hudebně-komunitních událostí ‚Sonic Meditation‘ varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí. Společně vytvoří uvolněný večer v prostorách kostela, jak ho neznáte. Hudbu můžete svobodně vnímat vsedě, vleže i v pohybu. Vše samozřejmě s respektem k tomuto sakrálnímu místu. Tento letní nedělní večer nabídne zklidnění a energii pro začátek nového týdne.“

Line-up:

  • 19:00 Josef Sedloň (DJ set)
  • 20:00 Stanislav Abrahám (zvuková terapie)
  • 21:00 Katta + Irena a Vojtěch Havlovi (koncert)
  • 22:15 Pierre Urban (DJ set)

O Katty tvrdí: „Každoroční koncert varhanice Katty u Salvátora je intenzivním, vztahujícím zážitkem. Katta rozeznívá zvukově unikátní salvátorské varhany, s nimiž je srostlá, nezaměnitelným způsobem, přičemž k cestě do hlubin zvukové meditace zve hudební hosty, kteří účinek magického letního večera v kostele ještě zesílí. Katta je nepřehlédnutelná bosonohá varhanice, andělsky éterická i zemitě živelná. Katta má za svou úctyhodnou mezinárodní kariéru jako klasická varhanice a cembalistka, která ji přivedla do nejvýznamnějších katedrál i koncertních sálů. Přelomovým momentem na její cestě se stalo objevení svého vlastního autorského potenciálu, který se plně projevil na albu ‚Vox Organi‘, které vyšlo u berlínského labelu Emika Records (2023). Její hudba pohlcuje, fascinuje, uzdravuje… A přivádí do kostela novou generaci publika, hledajícího, otevřeného a hledícího dopředu.“

Irena a Vojtěch Havlovi: Hudební duo – manželská dvojice, které společně tvoří od poloviny 80. let. Od počátku se vyznačovali neortodoxním přístupem ke kompozičním postupům a interpretačním technikám a postupně si vytvořili svůj vlastní nezařaditelný, stylově mnohovrstevnatý hudební jazyk, který je přesto posluchačsky přístupný a své fanoušky si našel i daleko za hranicemi České republiky. Aktuálně vydali nové album Four Hands, v němž zní klavír a varhany, někdy společně, jindy samostatně, vždy však čtyřručně. Oba manželé se při hře doplňují a vytvářejí jeden hudební organismus. Pro album jsou typické repetitivní motivy inspirované minimalismem a vrstevnatá melodičnost s místy až meditativním charakterem.

Stanislav Abrahám: Zvukový umělec vystoupí s akustickou zvukovou koupelí, ke které využije velký gong o průměru 80 cm. Zvuk tohoto nástroje má velmi široké spektrum. Jak po stránce zvukových vibrací, které zasahují až do ultrazvukového pásma, tak po stránce hudebního výrazu, kdy jemný harmonický dron lze vygradovat do intenzivní, respekt budící zvukové stěny, vyplňující celý prostor. Tuto akustickou část doplní ještě hrou na kameny a melodické „ufo Sundrum“ z dílny českého výrobce. Tóny nástroje přetvoří v konejšivé zvukové plochy prostřednictvím digitálních efektů.

Josef Sedloň: DJ, promotér a moderátor Radia 1 je jedním z českých propagátorů a kolektorů ambientní hudby. Ambient prostřednictvím pořadu Seance, ale i v dalších relacích na Radiu 1 nebo ČRo Vltava, pouští už více než 30 let. Organizoval, také stovky hudebních koncertů včetně průkopníků ambientní hudby (Harold Budd, Hans-Joachim Roedelius, Laraaji, Mathias Grassow, Alio Die ad.).

Pierre Urban: DJ a organizátor tematických akcí pod platformou GOODGOOD. Jednou z jeho aktivit jsou také akce komunitního charakteru Ambient sessions, které probíhají vždy na speciálních místech. Ambientní hudba je zde propojovacím prvkem v kombinaci více faktorů – vizuálně a esteticky atraktivních prostor, ve kterých probíhají čtení, jóga, dýchací techniky, masáže, čajové obřady, nebo jiné kreativní činnosti.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články