Štěpán Rak & Milli Janatková

22. 5. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://www.velkymlyn.cz/
Místo
Velký mlýn
U Českých loděnic 40/6, Praha
zobrazit na mapě

Další z koncertů Folkové mlýnice, tentokrát v podobě vystoupení kytarového virtuosa Štěpána Raka, skladatele a profesora pražské AMU a jeho hostky Milli Janatkové.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J. A. Komenského Vivat Comentius. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu. V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.

V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu Kytaroterapie.

Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4. 11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.

Milli Janatková je autentická performerka, hudebnice a výtvarnice propojující žánry a umělecké obory. Vedle vizuální tvorby se věnuje improvizaci a skladbě, zpěvu, hře na kytaru a bicí. Vystavuje od roku 2003, hudebně vystupuje od roku 2006. Dvanáctým rokem tvoří sólová interaktivní představení.

Doposud vydala čtyři autorská alba – Proměna (2013), Mým kořenům (2017), Hluboko (2020), Klid, prosím! (2022), která získala ocenění u nás a především v zahraničí – LIT Talent Awards, The Independent Music Awards nebo Classic Prague Awards (Crossover). Složila několik písní pro album Thieves of Dreams Lenky Lichtenberg, které získalo v roce 2023 prestižní kanadské ocenění Juno Award – Album of the Year v Torontu.

Milli propojuje hudební, taneční a výtvarnou tvorbu od roku 2008. Komponuje také hudbu pro taneční a akrobatická představení, včetně vizuálního umění a řemesla (šití, malba, grafika a video). Za grafiku získala tři ocenění – čestná uznání (Grafika roku Praha, Rokycanské bienále).

Osobní tvorba Janatkové vyjadřuje úctu k psychickému a fyzickému zdraví. Otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní, rodové a kulturní historie.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články