Takuya Kuroda + Lakecia Benjamin

21. 3. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
http://www.provazek.cz
Místo
Divadlo Husa na provázku
Zelný Trh 9, Brno
zobrazit na mapě

Trumpetista Takuya Kuroda vystoupí v rámci JazzFestBrno 21. března 2024 od 19:30 v Divadle Husa na provázku.

V minulosti se z této oblasti na JazzFestBrno představila slavná japonská pianistka Hiromi. V roce 2024 přijíždí její krajan, trumpetista Takuya Kuroda. Třiačtyřicetiletý hudebník pochází z velkoměsta Kóbe na japonském ostrově Honšú. Už ve škole se zapojil do hraní v big bandu, kde mu byl příkladem starší bratr trombonista, jako mladý muž ale pochopil, že svůj talent nejlépe rozvine právě ve Spojených státech, kam se přestěhoval ve třiadvaceti letech, aby zde absolvoval nejprve semináře na proslulé bostonské Berklee College of Music a posléze na newyorské The New School, kde byl jeho oborem jazz a soudobá hudba. Zde se spřátelil se zpěvákem Josém Jamesem, mixujícím jazz s hip hopem, hostoval na dvou jeho albech a James Kurodovi oplatil službu, když produkoval jeho album Rising Son.

Díky multikulturnímu a žánrově bezhraničnímu prostředí New Yorku vyvinul Takuya Kuroda svůj osobitý hudební styl, který se po letech hledání vyvinul v mix funku, post-bopu, fusion a hip hopu. Svoji vizi realizoval na prestižních labelech jako Blue Note, kde se kromě zmíněného alba Rising Son podílel také na speciálním albovém projektu Blue Note Voyage spolu s dalšími japonskými jazzmany, anebo na značce Concorde, u níž v roce 2016 vydal titul Zigzagger.

Na konci minulé dekády začal Takuya Kuroda pracovat ve studiu experimentálnějším způsobem. Sám vytvářel základy svých skladeb, z nejrůznějších „terénních“ nahrávek vytvářel základní hudební textury a beaty, a k nim přihrával jak svoji trubku, tak nástroje či vokály dalších hudebníků. „Chtěl jsem udělat album, které nebude jen hromadou honosných singlů, které se snaží upoutat pozornost lidí během prvních třiceti sekund, nebo budou plné partů hostujících muzikantů. Místo toho se v podstatě jen snažím nechat dýchat groovy,“ říká Takuya Kuroda o albu Fly Moon Die Soon, které bylo v roce 2020 první, a hned kritikou vysoce ceněnou vlaštovkou jeho nového přístupu k hudbě, který pak dotáhl na zatím poslední nahrávce, loňském minialbu Midnight Crisp.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články