Večery s Bergmanem: Mlčení

12. 12. 2023 19:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://kinoatlaspraha.cz/
Místo
Kino Atlas
Sokolovská 371/1, Praha
zobrazit na mapě

Každé adventní úterý uvede Kino Atlas vybraný film švédského režiséra Ingmara Bergmana. Projekci doprovodí úvodním slovem a závěrečnou debatou filmový historik PhDr. Vladimír Hendrich, PhD.

Mlčení / Ingmar Bergman / Švédsko 1963 / 96 min. – Bergmanovo slavné drama o neporozumění a lidském odcizení. Příběh vyprávějící o chladu a odcizení mezi postavami sledujeme očima malého chlapce Johana. Ten cestuje na venkov společně se dvěma ženami – svou matkou Annou a bezdětnou tetou Ester, které se však skoro nemohou vystát. Zatímco požitkářsky zaměřená Anna se synovi příliš nevěnuje, Ester o Johana láskyplně pečuje.

Příběh zasazuje trojici postav do města fiktivní země, kdy Ester, Anna ani Johan nerozumějí místnímu jazyku. Tento prvek faktického neporozumění jen posiluje motiv potlačených tužeb a frustrací hrdinů. Ti jsou od vnějšího světa odříznuti jak emocionálně, tak právě i bariérou jazykovou. Cestu k sobě pak marně hledají samotné sestry, ale i matka a syn. Ingmar Bergman tak ve filmu Mlčení vykresluje tíživý, velmi silný a přesvědčivý obraz zablokované komunikace.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články