Výpočetní technika

1. 1. 2016 - 17. 8. 2028, Brno

Typ akce
Výstava
web
http://www.technicalmuseum.cz/
Místo
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105, Brno
zobrazit na mapě

Expozice ucelenou formou prezentuje historický vývoj počítačové techniky – od jednoduchých početních pomůcek, přes logaritmická pravítka a tabulky, klávesový sčítací stroj, elektronické kalkulátory, analogové počítače až po samočinné počítače nulté až třetí generace.

Návštěvníci se například seznámí s děrnoštítkovou technikou, uvidí sálový počítač MINSK a mladší IBM, až dojdou k osobním počítačům. Na několika z nich si pak mohou vyzkoušet či vzpomenout, jaké to bylo pracovat v operačním systému MS DOS, anebo si mohou zahrát počítačové hry z 80. let minulého století.

Posláním expozice je seznámit běžného návštěvníka se základními mezníky v historii počítačů, pro vážnější zájemce bude k dispozici počítačový informační systém s velkým množstvím doplňujících detailních materiálů včetně výkladových multimediálních animací. Expozice také poskytuje prostor pro edukativní využití především pro žáky základních a středních škol v předmětu informatika. K tomu je zde kromě sbírkových předmětů a dioramat počítačových sálů také celá řada projekcí dobových filmových dokumentů.

V návaznosti na popsanou fyzickou expozici pak TMB na samostatném internetovém portále nabízí virtuální expozici „Historie programování a VT u nás“, která dokumentuje vznik a vývoj nového inženýrského oboru programování. Její součástí je i průběžně aktualizovaný rozcestník na významné české i světové informační zdroje, umožňující srovnání v mezinárodním měřítku, a odkazy na manuály a on-line vývojová prostředí pro nejpoužívanější programovací jazyky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články