Antonín Tomášek

Antonín Tomášek
Antonín Tomášek, foto: ČT art

S Antonínem Tomáškem jsme natáčeli v jeho dílně v centru Prahy, dokončoval tehdy prezentaci pro Designblok 21, šlo o sérii hrnků Islas Fortunate, které byly zároveň výherní porcelánovou loterií. Designér je vytvořil ve spolupráci s porcelánkou Rudolf Kämpf.

Antonín Tomášek je designér keramiky a porcelánu, výtvarník a pedagog. Narodil se roku 1978 v západočeském Ostrově, absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Karlových Varech a poté pokračoval ve studiu v ateliéru Keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 2014 vede na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ateliér Design keramiky. Spoluzaložil značku Whitefruits, spolupracuje se studiem QUBUS (Surikata) a s nakladatelstvím designu Tablo – to mimo jiné produkuje vázičku Cibulka, která se dnes prodává i v newyorské MOMA Galerii. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Muzea Hlavního Města Prahy, Moravské Galerie v Brně a v desítkách soukromých sbírek u nás a v zahraničí.

V loňském roce měl v pražské galerii Kvalitář výstavu Touch, kde prezentoval především svoji volnou tvorbu. V jejím rámci rád zkoumá vztah k předmětům. Ve výstavním textu se píše: „Autor se ptá, čeho se dotýkáme my a co se dotýká nás. Jak se rodí náš vztah k objektům, jak se proměňuje a jak se vytrácí.“ U příležitosti výše zmíněné výstavy byla také vydána publikace Moc věcí, která popisuje Tomáškovy tvůrčí procesy a nahlížení na svět.

Porcelánová loterie: Islas Fortunate, Designblok 21

Pro prezentaci ISLAS FORTUNATE se designér Antonín Tomášek inspiroval herní euforií jako prchavým stavem mysli. Loterii s okamžitou výhrou připomíná dekor na porcelánu coby trojice herních motivů, které jsou skryté pod zlatou fólií podobně jako symboly na stíracím lose. Po odhalení obrázků se kupující dozvídá, zda vyhrál další herní šanci v podobě nového výrobku, nebo si na památku odnáší alespoň svůj soutěžní. Výherní motivy na hrncích pocházejí z archivu porcelánové manufaktury Rudolf Kämpf a ilustrují tak bohatou historii firmy sahající k roku 1907.

(Z výstavního textu)

TOUCH, Galerie Kvalitář, 2021

Samostatná výstava Antonína Tomáška nazvaná TOUCH, pomyslným dotekem probouzí naši citlivost vůči prostoru a předmětům. Autor se ptá, čeho se dotýkáme my a co se dotýká nás. V rámci nových realizací, jako jsou Kostky, Vlna, Ryby nebo Buvolí hlava a další, autor pracuje s kontextem designu, sochy i novými médii.

(Z výstavního textu)

Archiv, ukázky prací

Ukázky prací Antonína Tomáška. Miska Domů a plastika Surikata jsou součástí jeho absolventského souboru nazvaného Sortiment (2006). Kolekce kořenáčů Drn (2014) se vztahuje k developerské likvidaci pražské zahrádkářské kolonie Na Krejcárku. Série trpaslíků Mute Frame zase odkazuje na archivní produkci duchcovské porcelánky Royal Dux.

SOLO, Designblok 20

Minimalistickou sadu na čaj a kávu SOLO vytvořili designéři Antonín Tomášek a David Síla pro porcelánovou manufakturu Rudolf Kämpf. Set SOLO se skládá z množství malých a velkých komponentů, ze kterých je možné nakombinovat unikátní variace pro přípravu čaje či kávy. Odtud se odvíjí také název, který je zkratkou slov „Small and Large Object“ a zároveň vystihuje individualitu každého z dílků. Soubor získal cenu Designbloku 20 za nejlepší novinku výrobce.

Poslední profily