Diana Cam Van Nguyen

poster

Narodila se roku 1993 v západočeském Chebu. Studovala tamní gymnázium a design nábytku na Střední škole uměleckoprůmyslové v Praze. Nyní je studentkou magisterského programu Katedry animované tvorby na FAMU. Zúčastnila se zahraničních stáží v Birminghamu, Lyonu a byla artist-in-residence v MuseumQuartier ve Vídni. Její bakalářský film Malá (2017) byl promítnut na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrál několik cen, snímek rovněž soutěžil o titul nejlepšího dokumentárního filmu pro děti o cenu ECFA Doc Award na Berlinale 2019. Je držitelkou Ceny Josefa Hlávky, která je každoročně udělována studentům za mimořádné vědecké nebo umělecké dílo. Její další krátký film, Spolu sami (2018), byl oceněn na MFDF Jihlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018; svoji mezinárodní premiéru měl na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu v sekci Voices shorts. Diana Cam Van Nguyen se specializuje na animované dokumenty a osobní témata. Nyní začíná pracovat na svém absolventském filmu, který bude vycházet z korespondence mezi ní a jejím otcem.

Malá (2017, trailer)

Desetiminutový snímek Malá vypráví příběh holčičky Rong, která je v Česku cizinkou. Během svého dětství se dostává do různých situací spojených s tím, že pochází z Vietnamu a vypadá jinak než ostatní děti. Rong je zamlklá a čas tráví se svou rybičkou. Jak Rong roste, získává nadhled a sebevědomí. Dospívá až do věku, kdy své mladší sestře Lily může pomoci se starostmi, které sama prožívala – učit ji, že jiná neznamená špatná. Okolnosti ovšem donutí rodinu odjet zpátky do Vietnamu a Rong se musí rozhodnout, zda zůstane v Česku, kde si vybudovala zázemí, nebo odjede se svou rodinou do „cizí“ rodné země.

Spolu sami (2018, trailer)

Desetiminutový film o životě po ztrátě milované osoby zpracovává citlivé téma prostřednictvím hraného i animovaného filmu. Skutečná vyprávění doplněná o animované rekonstrukce bolestných situací. Nahlíží do myšlenek trojice mladých lidí, kteří byli předčasně vystaveni smrti blízkého člověka.

Fronta (2015)

Cvičení ze série encyklopedických hesel v prvním ročníku na Katedře animované tvorby FAMU.

Titulek (2014)

Cvičení z prvního ročníku na Katedře animované tvorby FAMU.

Poslední profily