Johana Novotná

Johana Novotná

Narodila se roku 1994. Absolventka ateliéru Jiřího Thýna na katedře fotografie pražské FAMU. V červnu 2017 samostatně vystavovala v pražské Galerii 35m2 (expozice nesla název When she arrived, she was an hour late and already crystallized). Na konci roku 2016 v Praze a na jaře 2017 v Olomouci vystavovala společně s Laurou Trenčanskou. Ony dvě také založily filmové studio Dog Died Here, nezávislou produkci „nízkorozpočtových až bezrozpočtových krátkometrážních béčkových filmů s áčkovým obsahem“. Novotná rovněž založila hudební projekt Johuš Matuš, který charakterizuje jako „ruralpopové sólistické muzikantské duo nebo duální muzikantské sólo“. Je rovněž spoluzakladatelkou postapokalyptické hudební formace Buržoa. Ve výtvarné – možná lépe řečeno autorské – tvorbě Johana Novotná inklinuje k videoesejím se stále intenzivnějším důrazem na hudební produkci a videoklipovou estetiku. Se svým posledním videm YOUU získala v prosinci 2017 Cenu diváků na olomoucké přehlídce PAF.

BYTOSTNÁ SMAŽENOST (2015)

Videoklip hudebního projektu Johuš Matuš.

INFIKOVANEJ HLEDÁČEK (2016)

Videoesej jako výpověď, dokument, situace; jako emoce, pocit, makrosvět, universum. Je výběrem toho, co jsem byla ochotna skrze „hledáček“ videokamery, fotoaparátu či smartphonu vnímat, zaznamenat a tím uchovat. Snažím se jednotlivé prvky selektovat a následně jim vtisknout řád – tedy skládat je v nové vztahy, kontexty a příběhy. Jenže ty informace jako by něčím lapeny, infikovány, vytrženy, vzpouzejí se podlehnout řádu, struktuře. Nikdy nekončí, nezačínají, anebo vlastně naopak: stále končí a stále začínají. Tím se dávají všanc divákovi – k chápání, nebo alespoň chapání.

YOUU (2017)

Esejistický film z YouTube prostředí, jehož narace není potlačena, nýbrž spíš přetransformována na naraci poněkud jiného charakteru – totiž na naraci nedořečenou, spíše naznačující obsahy na základě asociací. Mísí se tu žánry i dekády vzniku videí. Dohledáme naprosto amatérská home videa, youtubery snažící se přitáhnout své followers s vidinou dobití interneté slávy, i kultovní videoklipy s desítkami miliónů views. Vytváří se tím jakási sentimentální atmosféra použitých videí. Ta pak sama o sobě nesou kontext a ducha doby, v níž byla vytvořena a možná i uploadována.

RURALVLOG (2017)

Rural-pop je žánr, který zatím zahrnuje dva hudební projekty spojené právě jen s Johanou Novotnou – Johuš Matuš a Buržoa. Novotná v tomto autorském videu vysvětluje, co to ten rural-pop vlastně je, a jak vznikl. Video, stejně jako samotný žánr, pracuje s ironií a fabulací. Může to vytvářet dojem, že nic z toho není reálné. Ostatně je to i účelem projektu, který mimo jiné tematizuje současné sociokulturní prostředí mimo (velko)městskou bublinu.

Poslední profily