Představujeme finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020: Anna Slama & Marek Delong

Anna Slama a Marek Delong
Anna Slama & Marek Delong, foto: web ČT art

Ve videoportrétech postupně představujeme všechny letošní finalisty a finalistky CJCH. Dnes je na pořadu jediná autorská dvojice přítomná ve vybrané sestavě.

Anna Slama (*1991, Brno) a Marek Delong (*1986, Brno). Slama získala titul na Konstfack University of Arts, Crafts and Design ve Stockholmu a během studií prošla také několika stážemi, například na Estonian Academy of Arts v Tallinnu nebo na The Nagar School of Art v Jeruzalémě.  Delong vystudoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně (Ateliér video).

„My se s Markem známe už od dětství a oba jsme se pohybovali v Brně v poměrně úzké skupině lidí. Měli jsme společné zázemí. Pak jsme se potkali na FaVU v ateliéru Video a našli jsme společnou řeč, podobně jsme uvažovali nad tématy a estetikou našich prací, tak nějak jsme se navzájem podporovali ve školním prostředí, ve kterém nám nebylo úplně příjemně. Nakonec jsme dostali společné zadání od Jana Šrámka, asistenta ateliéru, a zkusili vyloženě tvořit společně. Náš úplně první projekt Sandbox Frontex Litany byl na festivalu PAF v Olomouci v roce 2015 a jeho kurátorem byl Lumír Nykl. Od té doby pracujeme s Markem společně,“ pravila Slama v interview pro web Artalk.cz.

„Ve svých instalacích mluví tato autorská dvojice originálním výtvarným jazykem, který je současný svou multimediálností, ale zároveň se do velké míry opírá o tradiční materiály a řemeslné postupy. Touto výraznou vizualitou se umělci snaží připomenout existenci světa fantazie, expresivity a podvědomí jako možného zdroje porozumění i jako možné formy osobní či společenské terapie,“ zdůvodnila tuto finálovou nominaci porota letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Slama & Delong se zaměřují na instalaci, která přesahuje až do formy připomínající site-specific scénografii, do které zasazují své sochy, objekty, videa nebo obrazy. Vystavují na české i mezinárodní galerijní scéně, v poslední době svou tvorbu představili například v galerii CATBOX Contemporary v New Yorku nebo v Centru pro současné umění FUTURA v Praze.

Z výstavy Bludna Loza, Galerie 427, Riga, Lotyšsko; září 2019

Z textu kurátorky Christina Gigliotti: „Není snadné najít Bludnu Lozu, nicméně je tam. Po půl dni chůze, po spánku na sušeném jehličí a zemi, hladoví a bolaví, ji najdete. Není to nejvyšší strom v lese, ani nejtlustší. ani nejbujnější. Bludna Loza ve skutečnosti nemá žádné listy. Její kůra je tmavá a vrásčitá. Někteří říkají, že její kořeny jdou tak hluboko do země, že nikdy nemůžete najít jejich konec. Prastará, pozvolna rostoucí, strážkyně našich vzpomínek. Všechny životy, které se na naší planetě objevily i zmizely, jsou drženy v jejím břiše. Když ji najdete, přitiskněte dlaň na její kmen. Přejděte rukama po jejích kořenech a ucítíte pulzace, tok energie, která z ní vychází. Strom, který nezná smrt.“

Z výstavy Will I become a better person if I stop dreaming about the stars?, galerie Futura, Praha, květen/červen 2019

V doprovodném textu kurátorora Michala Novotného stojí: „Zdůrazňovaná rukodělnost, figurativnost, která je někdy až oživlá, i určitý rituální ornamentální nebo fraktální nádech jednotlivých děl podtrhuje jednak intimní podvědomý vztah autora a díla, ale také snahu navázat na jakousi archetypální linii umění, která byla v určité době upozaděna, a to právě s důrazem na smysl, myšlenku. Proto se také může jednat o jaksi romantickou pozici, ale ne pozici eskapistickou, o pozici úniku z reality do imaginace.“

Sugar Hunter’s Feast (2017, stopáž 06:10 min)

Ve videu Sugar Hunter´s Feast pracují Slama  & Delong s loutkami přizvaných umělců metodou „rituální animace“, navracející autory do magického světa dětských her.

Dasychira — Puppet Balerina (2019, stopáž 02:19 min)

Videoklip Puppet Ballerina byl vytvořen k hudbě newyorského hudebníka Dasychira. Anna Slama v rozhovoru pro Artalk.cz: „Pro spolupráci s Dasychirou nás oslovil online magazín OFluxo s tím, že bychom vytvořili krátké video nebo obraz pro jeho plánovaný online release. Dasychira je hodně poetická osoba, a i když například píše e-mail, tak je neuvěřitelně lyrický. V hudbě pracuje s příběhy, vytváří si postavičky, charaktery, avatary. Naprosto perfektně jsme si v naší tvorbě sedli, a nakonec se rozhodli pro natočení celého videoklipu. Celou skladbu Puppet Ballerina vytvořil na základě vlastního příběhu a my jsme to pak zpracovali ve videu.“

Poslední profily