Představujeme finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020: Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky
Ve videoportrétech postupně představujeme všechny letošní finalisty a finalistky CJCH. Tentokrát jde o portrét kolektivu, který si říká Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky a vy se v portrétu můžete podívat na její „působení“ v okolí dálnice D1.
Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky (*2017). Jde o kolektiv umělců, který se zabývá paranormálnem. Práce skupiny vychází především z probíhajícího výzkumu československé parapsychologie a také z přesvědčení, že se umění může stát prostředkem sociálního poznání.
Skupina ohledává meze vědy a umění a zkoumá jejich mnohdy ezoterický jazyk. Vztahuje se k technologiím a magii, k jejich souvislostem s uměním, k jejich příležitostné nerozlišitelnosti a k různým podobám racionality, která se v těchto fenoménech uplatňuje. Ověřuje, jak se mimosmyslovému vnímání vystavuje současné umění. Od výzkumu jevů jako telepatie či telekineze si slibuje tříbení pozornosti vůči nestandardním způsobům vytváření a přenosu informací i podivným postupům manipulace.
Skupina poprvé vystoupila v roce 2017 výstavou v pražském Ateliéru Josefa Sudka nazvanou Antény ruce, jež měla pokračování (roku 2019) v bratislavské galerii LOM. Další výstupy skupiny byly prezentovány v pražské Galerii Kurzor, v rámci internetového magazínu Artalk Revue a coby součást programu LES — Společenství pro pěstování, teorii a umění, který spadá pod Institut úzkosti.
Mimo Pracovní skupinu pro výzkum mimosmyslové estetiky jsou její členové samostatně činnými umělci pracujícími s fotografií a s pohyblivým obrazem, ale též aktivní teoretici umění. Skupinu v současnosti tvoří: Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík a Peter Sit.