Samčo, brat dážďoviek
Samuel Szabó se narodil roku 1988 v Malej Vieske u Košic. Studoval teorii interaktivních médií na Masarykově univerzitě v Brne. V Brně také žije. Hudbě se věnuje od dětství; na řadě nahrávek spolupracuje se svým bratrem.
Když vloni vystupoval v rámci doprovodného programu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji-hlava, byl v anotaci vystoupení charakterizován takto: „Manický, akustický i technologický, improvizující i konstruující, groteskní i výstižně kritický: to je Samčo, patrně nejdůležitější hudební rebel dnešního Slovenska, skrytý pod kloboukem muchomůrky.“
Komplexněji Samčovu tvorbu určil autor blogu Endemit Archives – raw music / hudba v syrovém stavu: „Jeho hudební styl je těžko popisovat, je to hudební a sonická všežravost, mající pravděpodobně za cíl přijít s co největším úletem. Urputný humor může být také největší překážkou při poslechu Samčových děl. Ne každý ocení gymnaziální dadaismus nebo humorné kousky jako třeba technofolklórní vokoderovou zpívánku Profil na fejsbuku. Ale při procházce spletitým Samčovým hudebním světem narazíte jak na rozjančené křížení Ivana Mládka s Jandekem a infantilní popěvky, tak na remix katolické mše a elektronické experimenty, nebo freak-folk a plunderfonické orgie či jakousi pseudooperu Hommage á Justin Bieber. V písni Babi, šak už prestaň! třeba můžeme zaslechnout ozvuky barretovských Pink Floyd prošpikovávané smrští hlasových samplů, skládajících nad kostrou písni nové dialogy z útržků televizních debat. Kytara je jedním ze Samčových hlavních nástrojů, tím nejhlavnějším by pak asi byl jeho hlas, či samply hlasů jiných lidí. S občasnou falší či chybou si Samčo hlavu neláme, což může být pro někoho další překážkou při poslechu, ale mně se zdá, že nechtěné chyby jsou tady spíše kořením. U takto rozsáhlé produkce se také na drobné chyby nehledí…“
Samčova diskografie je skutečně monstrózní, představu o ní si můžete udělat ZDE nebo TADY. Třeba k tomu dodat, že Samuel Szabó alias Samčo používá také aliasy Samuelko lenivý, Samčo z odtemnenej izby, či Samčo rozpľasnuty. Vedle toho působí ve skupinách a projektech zvaných kupříkladu Vyschlí sysli, tISKA, Death-Jazz Trio, Vzorodev, Qbasic Orchestra, Pentagramček (jejich relativně úplný seznam najdete ZDE).
V roce 2015 Samčo na Slovensku získal Radio_Head Awards v kategorii experimentální hudba – jde o ceny, které vznikly v opozici k tamním mainstreamovým cenám Slávik a Aurel.