Debut? Kde jinde než v Carnegie Hall

Klavírista Tomáš Kačo
Tomáš Kačo den před vystoupením v Carnegie Hall trénoval ve studiu Avatar, kde natáčel třeba Jimi Hendrix, David Bowie nebo Bruce Springsteen., foto: Jiří Dužár, www.jiriduzar.com

Absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu se tu neocitl náhodou: jedenatřicetiletý Tomáš Kačo už od pěti let, kdy poprvé usedl k pianinu, ví, že nic jiného než muziku dělat nechce. Cesta do Carnegie Hall ale nebyla zrovna obsypaná okvětními plátky růží. Tomáš pochází z romského ghetta za Novým Jičínem z rodiny s dvanácti dětmi. Studia ostravské Janáčkovy konzervatoře i pražské HAMU si vybojoval navzdory všemu: vždyť k čemu je klasické vzdělání, když Romové hudbu „umí“ od pánaboha?

Jeho pedagožka z HAMU, profesorka Noemi Zárubová-Pfeffermannová, o něm před lety pro Českou televizi řekla, že na Tomášovi je výjimečná jeho zaťatost, energie, kterou využívá k tomu, aby se dostával dál a dál.  Právě díky téhle energii si třeba za honorář, který dostal za vítězství v soutěži pro mladé umělce do 35 let, koupil letenku do Paříže, kde tehdy probíhalo evropské kolo přijímacích zkoušek na Berklee College of Music.

Tomáš Kačo u klavíru
Rozhovor s pianistou Tomášem Kačem, kamera: Petr Kolner (ČT)

Vzali ho, samozřejmě. Nepřijel jen talentovaný, ale hlavně výtečně připravený hudebník a s nejvyšším možným domácím vzděláním. Přijímací komise z Berklee mu dala i mimořádně vysoké stipendium, tolik chtěli, aby tenhle muzikant běhal po světě právě s jejich diplomem. Zbývalo jediné: sehnat několik milionů korun na zaplacení školného. I s tím mu pomohla profesorka Zárubová: vyřídila všechnu otravnou agendu kolem žádostí o granty, o příspěvky nadací, které finančně podporují mimořádně nadané studenty, a založila i sbírku na HAMU, kam mohli přispívat také Tomášovi fanoušci.

Poprvé jsem s Tomášem natáčela v srpnu 2014, o svém snu zahrát si v Carnegie Hall mluvil už tehdy. Na dvorku ghetta v Novém Jičíně jsem mu řekla: „Tak jo, Tome, až tam budete mít koncert, slibuju, že přiletím.“ Nebyla v tom nedůvěra, že by to tenhle cílevědomý kluk nedokázal, spíš jsem si říkala, že až bude coby třeba padesátiletý respektovaný muzikant otevírat dveře slavného koncertního domu, už u toho třeba ani nebudu moci být. Nenapadlo by mě, že Carnegie Hall nebude Tomášův umělecký vrchol, ale naopak start jeho sólové dráhy. Kam se tenhle kluk ještě dostane?

Tomáš Kačo v Carnegie Hall
Carnegie Hall, New York. Pianista Tomáš Kačo ve čtvrtek 22. února 2018 debutoval na americké scéně. Svůj první recitál odehrál v hudební síni z nejslavnějších, Carnegie Hall, kamera: Petr Kolner (ČT)

Po dokončení studií na Berklee College of Music Tomáš v USA zůstal a má další velké plány. Den před jeho americkým koncertním debutem jsme si povídali v nahrávacím studiu Avatar. Jak se mu žije v Americe? A jak vnímá splnění svého snu o koncertě v Carnegie Hall?

Klavírista Tomáš Kačo u piana Tomáš Kačo den před vystoupením ve studiu Avatar, foto: Jiří Dužár, www.jiriduzar.com

Související