Debut? Kde jinde než v Carnegie Hall
Carnegie Hall, TA slavná koncertní síň, kde se vystupuje na samém vrcholu kariéry, zažila ve čtvrtek 22. února 2018 naopak jeden mimořádný debut: recitál s názvem Classical Edge & Gipsy Soul ve Weillově sále odehrál český pianista Tomáš Kačo.
Absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu se tu neocitl náhodou: jedenatřicetiletý Tomáš Kačo už od pěti let, kdy poprvé usedl k pianinu, ví, že nic jiného než muziku dělat nechce. Cesta do Carnegie Hall ale nebyla zrovna obsypaná okvětními plátky růží. Tomáš pochází z romského ghetta za Novým Jičínem z rodiny s dvanácti dětmi. Studia ostravské Janáčkovy konzervatoře i pražské HAMU si vybojoval navzdory všemu: vždyť k čemu je klasické vzdělání, když Romové hudbu „umí“ od pánaboha?
Jeho pedagožka z HAMU, profesorka Noemi Zárubová-Pfeffermannová, o něm před lety pro Českou televizi řekla, že na Tomášovi je výjimečná jeho zaťatost, energie, kterou využívá k tomu, aby se dostával dál a dál. Právě díky téhle energii si třeba za honorář, který dostal za vítězství v soutěži pro mladé umělce do 35 let, koupil letenku do Paříže, kde tehdy probíhalo evropské kolo přijímacích zkoušek na Berklee College of Music.
Vzali ho, samozřejmě. Nepřijel jen talentovaný, ale hlavně výtečně připravený hudebník a s nejvyšším možným domácím vzděláním. Přijímací komise z Berklee mu dala i mimořádně vysoké stipendium, tolik chtěli, aby tenhle muzikant běhal po světě právě s jejich diplomem. Zbývalo jediné: sehnat několik milionů korun na zaplacení školného. I s tím mu pomohla profesorka Zárubová: vyřídila všechnu otravnou agendu kolem žádostí o granty, o příspěvky nadací, které finančně podporují mimořádně nadané studenty, a založila i sbírku na HAMU, kam mohli přispívat také Tomášovi fanoušci.
Poprvé jsem s Tomášem natáčela v srpnu 2014, o svém snu zahrát si v Carnegie Hall mluvil už tehdy. Na dvorku ghetta v Novém Jičíně jsem mu řekla: „Tak jo, Tome, až tam budete mít koncert, slibuju, že přiletím.“ Nebyla v tom nedůvěra, že by to tenhle cílevědomý kluk nedokázal, spíš jsem si říkala, že až bude coby třeba padesátiletý respektovaný muzikant otevírat dveře slavného koncertního domu, už u toho třeba ani nebudu moci být. Nenapadlo by mě, že Carnegie Hall nebude Tomášův umělecký vrchol, ale naopak start jeho sólové dráhy. Kam se tenhle kluk ještě dostane?
Po dokončení studií na Berklee College of Music Tomáš v USA zůstal a má další velké plány. Den před jeho americkým koncertním debutem jsme si povídali v nahrávacím studiu Avatar. Jak se mu žije v Americe? A jak vnímá splnění svého snu o koncertě v Carnegie Hall?