Intimní Vladivojna La Chia: Tam v hluboké tmě tepe a září

Vladivojna La Chia
Vladivojna La Chia. Foto: Jiří Thýn

Textařka a skladatelka Vladivojna La Chia na těchto komorních minikoncertech, nazvaných Tam v hluboké tmě tepe a září, představuje nové písně, které se nesou na křehké a zároveň intenzívní vlně. „Poslední roky píšu kratší básně na pomezí magického realismu, které po zhudebnění dostávají zvláštní jemný tvar. Je to svět, v němž se cítím velmi přirozeně a tiše,“ říká Vladivojna La Chia. Zazní skladby Exorcismus Emily Rose, Neklidná noc, Ledový hrot a Záclonka černá. Kapacita ve středověkých sklepeních Domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí je v souvislosti s koronavirem limitovaná pro deset diváků na jedno vystoupení.

V přítomném videu umělkyně přibližuje jednak svoji motivaci, jednak své současné rozpoložení: „Jaro jsem vnímala jako obrovské dobrodružství, které mi docela sedlo do nálady. Měla jsem rozepsanou operu, která má apokalyptické téma. Tato druhá vlna už je horší,“ říká Vladivojna La Chia. Nastiňuje i plány pro nejbližší čas: zkomponovat hudbu k psychologicko-kriminální audioknize; pokud se kulturní akce na podzim zcela zastaví, zvažuje nahrát blackmetalovou desku.

Aktuální minikoncerty v Domě U Kamenného zvonu jsou doprovodným programem výstavy Light Underground. Ta představuje díla Krištofa Kintery, Jakuba Nepraše, Anežky Hoškové, Pavly Beranové, Terezy Bartůňkové a dalších v kurátorském uspořádání Sandry Baborovské. Zpěvačka se pro tuto „podzemní“ příležitost umělecky propojila s Jakubem Aeldrynem, který vytvořil videomapping.

Vladivojna La Chia (*1983), skladatelka a textařka. Na svém kontě má mimo vlastní sólovou tvorbu také úspěšné soundtracky k filmům, dokumentům nebo divadelním inscenacím. Posledních pět let se věnovala kromě jiného zhudebňování básní ruské básnířky a novinářky Anny Barkovové.

Jakub Aeldryn (*1984), jeden z čelních tuzemských představitelů VJingu, spjatý se studiem Lunchmeat; propojuje světelný design s elektronickou hudbou.

Související