Dirigent a skladatel Jan Bubák o projektu Light Underground

pět tanečnic v rámci projektu Unfinished System
Podívejte se na rozhovor s Janem Bubákem, který vytvořil hudbu k choreografické instalaci Unfinished System, foto: We Give You Good

Projekt nazvaný Light Underground představil ve čtyřech po sobě jdoucích týdnech čtyři tanečně-světelné performance. Každý týden jsme přinesli rozhovor s autorkami či autory jednotlivých projektů, které se odehrávaly v románsko-gotických sklepeních na Staroměstském náměstí.

Choreografickou instalaci Unfinished System vytvořily společně francouzská výtvarnice, scénografka, režisérka a choreografka Marie Gourdain, Hana Polanská Turečková, choreografka, která se ve své tvorbě často zabývá propojováním současného tance s výtvarným uměním, a světelná designerka Zuzana Režná. Dílo funguje na principu předem daného kódu a pravidel s navrženými, avšak nikdy přesně předvídatelnými vztahy, rezonuje s myšlenkami Georgese Bataille a jeho (neukončitelným) systémem nevědění. „Podstatou každé myšlenky je vždy myšlenka někoho jiného, jako je cihla ve zdi zapuštěná do širšího celku. Usilujeme o společnou stavbu, která nikdy nemůže být úplná. Její limity však mohou přinést neočekávatelné. V rámci kompozice vystoupí pět tanečnic, česko-americká sopranistka Ema Katrovas a dirigent a skladatel Jan Bubák. Představení je na programu naposledy 6. srpna 2020 od 18:00, 18:45 a 19:30.

Jan Bubák Jan Bubák během natáčení videospotu k projektu Unfinished System, foto: Jiří Thýn

Jan Bubák (*1982) je dirigent, skladatel, člen Opery Národního divadla v Praze. Vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, studoval také Soudobou hudbu na Královské konzervatoři v nizozemském Haagu. Kromě opery se pravidelně věnuje provozování soudobé hudby. V letech 2007–2009 byl šéfdirigentem Pražského studentského orchestru a v letech 2012–2014 působil jako dirigent Chorvatského národního divadla v Záhřebu. Dirigoval české premiéry skladeb Hendrika Andriessena a Karlheinze Stockhausena. Moderuje rozhovory s významnými světovými pěvci a hudebníky na portálu Opera PLUS. Zkomponoval několik scénických hudeb pro Jihočeské divadlo a Pražský komorní balet. V rámci spolupráce s choreografkou Hanou Polanskou Turečkovou napsal a natočil hudbu k filmovým baletům Labyrint a Levitations, která získala ocenění na festivalech v Amsterdamu (2015) a Ankaře (2016). Napsal také hudbu pro její divadelní balety Mystérium času a Choreografická cvičení. Pro choreografickou instalaci Unfinished System vytvořil hudbu na principu aleatorních ploch.

Kurátorkou projektu Light Underground je Sandra Baborovská. Materiál vznikl ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.

Související