Poslechněte si Amelii Sibu v rámci série Wombat Session

Amelie Siba
Amelie Siba, screenshot: ctart.cz

Amelie Siba na sebe upozornila v roce 2019 svým minimalistickým a intimním projevem. Nyní teprve osmnáctiletou písničkářku s česko-anglickými kořeny média řadí mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Přesto je pro ni stěžejní kontakt s fanoušky a možnost „vyprávět příběhy“.

Amelie Siba má za sebou dvě EP (It Was Nice to Meet You z roku 2019 a when is our time z letoška) a loňské abum Dye My Hair. Za svůj debut získala Cenu české hudební kritiky Apollo, nominaci na cenu Vinyla a dvě nominace na Ceny Anděl (v kategoriích Objev a Alternativa & Elektronika).

Amelie Siba
Podívejte se na Wombat Session s Amelií Siba

„Debut, jaký se tu dlouho neobjevil. Album Dye My Hair představuje vyzrálé písničkářství a zároveň zcela přímý intimní vhled do období dospívání. Amélii Sibě se podařilo zachytit zranitelnost, odhodlání i nejistotu teenagerských let způsobem, který jde napříč různými publiky a je srozumitelný pro starší ctitele folku i mladší uživatele Instagramu. Ruku v ruce s autorskou vizí pak jde i sympatická snaha ohlídat si vše další okolo tvorby: od mixu nahrávky přes podobu obalu. Amelie Siba si dělá věci podle sebe, a to je dobře,” uvedl hudební publicista, redaktor Respektu Pavel Turek.

Na svém první EP spolupracovala Amelie Siba s Lukášem Vydrou (známý ze skupiny Mayen a Dukla). Už na něm jsou patrné pilíře její tvorby – jemné melodie a decentní elektronický podkres. Ve svých textech, které píše výhradně anglicky, líčí své pocity i vztah ke svému okolí. „Když někdo umí psát hezký český písničky, tak klobouk dolů, ale mně to moc nejde. Snažila jsem se o to, ale přijde mi to kýčovitý. Když bych ale přeložila svoje písničky, tak je to taky slaďárna a teenage movie,“ podotkla hudebnice loni v září v rozhovoru pro veřejnoprávní Radio Wave.

Za Wombat Sessions stojí zvukařská platforma Mr. Wombat. Jde o uskupení pěti kamarádů, kteří se vydali cestou DIY zvukové tvorby. Oslovit platformu Mr. Wombat může každý, kdo má chuť v jejím studiu nahrávat nebo vystoupit. Pochopitelně, že spolupráce má určitou dramaturgii, kterou Mr. Wombat uplatňuje. Všechna dosavadní vystoupení v rámci Wombat Sessions jsou k dispozici na YouTube kanálu této platformy.

Související