Vyhonit ďábla: Polyamorní skřítci i fluidní housenky, ve Večerníčku najdete všechno

Druhý díl

Fenomén Večerníček
Podcastem provází duo Zuzana Kašparová a Térezia Ferjančeková z pořadu Vyhonit ďábla.

Jakmile se totiž na televizní pohádky podíváte poučenýma očima, objevíte spoustu dvojsmyslů a peprných příběhů… O vnímání genderu, sexuality a vztahů ve Večerníčku se dozvíte více v druhé epizodě podcastové série Fenomén Večerníček, která vznikla k šedesátému výročí počátku vysílání oblíbeného dětského pořadu.

V dalších dílech se můžete těšit na témata ze sociologie, historie, sportu, politiky a umění.

Na význam fenoménu Večerníček pro celou českou společnost se podíval podcast Zákulisí sociologie z Ústavu empirických výzkumů STEM. Martin Buchtík a Klára Zajíčková zkoumají, jakým způsobem tato pohádka na dobrou noc ovlivňuje rodinný život, anebo jak se z Večerníčku stal nosič společného kulturního vědomí.

Historickou linku zpracoval populární podcast profesorů Martina Gromana a Milana Stehlíka Přepište dějiny. Ve své epizodě se věnují ideologii, ale i nepříliš známému historickému a politickému kontextu Večerníčků.

Podcastový tým Fokus Podcast z ČT Sport ve studiu rozebírá, jaký vliv má kluk na jednokolce na vnímání sportu u nejmladší generace. Anebo třeba to, jaká pohádka vyvolává nejvřelejší vztah k aktivnímu pohybu.

Na sérii se podílel i podcast Vlevo dole ze zpravodajského serveru Seznam zprávy. Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší se podívali na to, jakou roli hrál Večerníček v české polistopadové politice.

Sérii zakončuje moderátor pořadu ArtZóna Saša Michailidis, který v rozhovoru s televizním historikem a mediálním expertem Milanem Krumlem rozebírá, jaký dopad měl Večerníček na českou i světovou uměleckou scénu. A proč se na jeho tvorbě mohli podílet i režimu nepohodlní umělci.

Související