Vyhonit ďábla: Polyamorní skřítci i fluidní housenky, ve Večerníčku najdete všechno
Druhý díl
Večerníček slaví šedesát let. Oslovili jsme proto přední české podcastery, aby mu věnovali jednu speciální epizodu, která se na oblíbený pořad podívá trochu jinak. Ve druhém díle se na pohádkové příběhy prizmatem dospělých zaměřilo podcastové duo Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková z pořadu Vyhonit ďábla.
Jakmile se totiž na televizní pohádky podíváte poučenýma očima, objevíte spoustu dvojsmyslů a peprných příběhů… O vnímání genderu, sexuality a vztahů ve Večerníčku se dozvíte více v druhé epizodě podcastové série Fenomén Večerníček, která vznikla k šedesátému výročí počátku vysílání oblíbeného dětského pořadu.
V dalších dílech se můžete těšit na témata ze sociologie, historie, sportu, politiky a umění.
Na význam fenoménu Večerníček pro celou českou společnost se podíval podcast Zákulisí sociologie z Ústavu empirických výzkumů STEM. Martin Buchtík a Klára Zajíčková zkoumají, jakým způsobem tato pohádka na dobrou noc ovlivňuje rodinný život, anebo jak se z Večerníčku stal nosič společného kulturního vědomí.
Historickou linku zpracoval populární podcast profesorů Martina Gromana a Milana Stehlíka Přepište dějiny. Ve své epizodě se věnují ideologii, ale i nepříliš známému historickému a politickému kontextu Večerníčků.
Podcastový tým Fokus Podcast z ČT Sport ve studiu rozebírá, jaký vliv má kluk na jednokolce na vnímání sportu u nejmladší generace. Anebo třeba to, jaká pohádka vyvolává nejvřelejší vztah k aktivnímu pohybu.
Na sérii se podílel i podcast Vlevo dole ze zpravodajského serveru Seznam zprávy. Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší se podívali na to, jakou roli hrál Večerníček v české polistopadové politice.
Sérii zakončuje moderátor pořadu ArtZóna Saša Michailidis, který v rozhovoru s televizním historikem a mediálním expertem Milanem Krumlem rozebírá, jaký dopad měl Večerníček na českou i světovou uměleckou scénu. A proč se na jeho tvorbě mohli podílet i režimu nepohodlní umělci.