Redaktor Československé televize Jiří Hrabovský: Když ekonomika nabývala na důležitosti
Epizoda 5/5
Osmdesátá léta pohledem televizního zpravodajství popáté. Nemáte řidičák, přesto vám po nástupu do televize dají na starosti téma dopravy a spojů. Podobná náhoda potkala Jiřího Hrabovského víckrát. Třeba když ho na chodbě popadli kameramani, aby divákům zprostředkoval atmosféru prvního přenosu ze sametové revoluce.
Když Jiří Hrabovský koncem sedmdesátých let do televize nastupoval, netušil, že jeho domovská ekonomická redakce, která stála poněkud ve stínu, se za pár let dostane do středu zájmu. S příchodem perestrojky a s ní spojených deklarací o ekonomických reformách, začala hrát ekonomická žurnalistika roli jistého lakmusového papírku, kam až lze při kritice hospodářských poměrů zajít. Co to pro Jiřího Hrabovského znamenalo? Jak to vnímal? A jak se cítil při živých vstupech na demonstracích na Václavském náměstí během sametové revoluce? A proč musel v roce 1990 v televizi skončit. Nejen to se dozvíte v páté, závěrečné epizodě Redaktorů.
Jiří Hrabovský (* 1954)
Coby čerstvý absolvent Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy nastoupil v roce 1978 na pozici redaktora ČST, konkrétně v Ústřední redakci Televizních novin. Jako ekonomický redaktor se věnoval problematice dopravy, výrobních závodů i státní ekonomiky a hospodářské legislativy. Jeho reportáže na téma stavu státních podniků, dostupnosti zboží na pultech obchodů či kvality služeb byly pravidelně vysílány ve večerních Televizních novinách a v pořadu Aktuality.
Náležel k zakládajícím tvůrcům a moderátorům zpravodajského pořadu Hospodářský zápisník. Na konci osmdesátých let se stal jednou z mediálních tváří československé přestavby. Své zpravodajské příspěvky natáčel v mnoha zemích světa – Itálii, Švýcarsku, Severní Americe či Zambii. Když ČST v roce 1990 opustil, krátce působil jako redaktor časopisu Svět v obrazech, pak byl tiskovým mluvčím společnosti Škoda Auto Česká republika. Nakonec si roku 1999 založil vlastní PR agenturu.