O módě v časech první republiky s kunsthistoričkou Evou Uchalovou

Bonus k seriálu Životní styl první republiky

Životní styl první republiky
Módní přehlídka firem Rosenbaum a Martha Loeff při dostizích v pražské Chuchli v roce 1933, z výstavy Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce. Život s módou v Praze a v New Yorku, která se na podzim 2018 uskutečnila v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, zdroj: UPM

Každé to interview zacílené k příslušnému dílu trvalo několik desítek minut, v konečné verzi pořadu jsou z něho zařazeny pochopitelně jen zlomky. Coby bonus přinášíme souvislejší odpovědi toho, kdo byl zpovídán, byť pochopitelně i to je sestřih. Ve třetím díle, který je věnován módě, byla dotazována historička módy Eva Uchalová. Otázky kladl průvodce cyklem, herec a hudebník Jan Jiráň.

Životní styl první republiky První světová válka proměňovala módu a životní styl. Na snímku obuv za válečných časů, z roku 1917: studenti z Würzburgu v dřevěných sandálech a děti chodící bosé po ulicích, foto: ČTK / SZ-Foto

Odpovědi Evy Uchalové jsme rozčlenili do několika oddílů. Některé jeho věty z našeho sestřihu se pochopitelně objevují i ve finální verzi cyklu, protože jsme chtěli zachovat souvislost jeho promluvy k danému tématu. V obrazové části našeho materiálu přinášíme ke každému oddílu jednu tematickou fotografii, která dokresluje to, o čem se v něm hovoří.

A základní informace o zpovídané dámě:

Eva Uchalová (* 1944). Kunsthistorička, spisovatelka. Pracuje jako kurátorka historických oděvů v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Je zaměřena na módu do roku 1948.

Z knih: Česká móda 1918–1939 (1996), Česká móda 1870–1918 – od valčíku po tango (1997), Česká móda 1780–1870 (1999), Sport a móda (2004), Pražské módní salony (2011), Móda olomouckých salonů za první republiky a ještě chvíli poté (2013), Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce (2017), Hana Podolská (2018).

Životní styl první republiky Eva Uchalová při natáčení rozhovorů pro cyklus Životní styl první republiky, repro: ČT art

Životní styl první republiky – Móda

Scénář a režie: Aleš Kisil, hlavní kameraman: Marek Diviš

Související