O motorismu za první republiky s publicistou a spisovatelem Janem Králíkem

Bonus k seriálu Životní styl první republiky

Václavské náměstí
Žádná velká přetlačovaná. Provoz v centru československé metropole, Václavské náměstí – křižovatka u Vodičkovy a Jindřišské ulice, rok 1932, ilustrační snímek: Archiv ČTK

Každé to interview trvalo několik desítek minut. V konečné verzi pořadu jsou z něho zařazeny pochopitelně jen zlomky. Coby bonus přinášíme souvislejší odpovědi toho, kdo byl zpovídán, byť pochopitelně i tohle je sestřih. V pátém díle, který je věnován sportu a motorismu, byl osloveným odborníkem publicista a spisovatel Jan Králík, který hovořil o aspektech motorismu za první repliky a krátce po ní. Otázky mu kladl průvodce cyklem, herec a hudebník Jan Jiráň.

Masaryk První týdny samostatného Československa. Prezident T. G. Masaryk se 21. prosince 1918 vrací do vlasti, záběr z centra Prahy. TGM tehdy odmítl kočár, podařilo se tedy sehnat vůz, foto: Archiv ČTK

Králíkovy odpovědi jsme rozčlenili do několika oddílů. Některé jeho věty z našeho sestřihu se pochopitelně objevují i ve finální verzi cyklu, protože jsme chtěli zachovat souvislost jeho promluvy k danému tématu. V obrazové části našeho materiálu přinášíme ke každému oddílu jednu tematickou fotografii, která dokresluje to, o čem se v něm hovoří.

A základní informace o zpovídaném člověku:

Jan Králík (* 1954). Narodil se a vyrůstal v Praze. Po maturitě na gymnáziu se opakovaně (a neúspěšně) pokoušel dostat na Fakultu žurnalistiky UK. Nastoupil do ČTK jako poslíček k dálnopisu. Po nějaké době se stal elévem v časopise Svět motorů. Později se stal jeho redaktorem a na žurnalistiku byl nakonec přijat. Motorismu a dopravě se profesně věnoval nadále, i když v půli osmdesátých let odešel na volnou nohu. Prvních deset popřevratových let pracoval v reklamě. Jeho vášní se stala (zejména historická) cyklistická kola. Je podepsán pod několika desítkami knih, nejnovější z nich, z letošního roku, nese titul Eska je hezká – Kola z Chebu 1892–2006. Další informace o životě a publikační činnosti Jana Králíka naleznete na autorových stránkách.

Jan Králík Jan Králík při natáčení rozhovorů pro cyklus Životní styl první republiky, repro: ČT art

Životní styl první republiky – Sport a motorismus

Scénář a režie: Aleš Kisil, hlavní kameraman: Marek Diviš.

Související