Ester Knapová: Zimní jablka

12. 1. 2024 - 25. 2. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://trafogallery.cz/
Místo
Trafo Gallery
Bubenské nábř. 306/13, Praha
zobrazit na mapě

Obrazy Ester Knapové šíří na první pohled jakousi snovou náladu. Vtahují diváky do různě odlehlých časů a předkládají povědomé situace, které ledacos připomínají. Autorka otevírá polozapomenutý svět své vlastní minulosti, která ale není striktně pouze jejím světem. Spíše je nalezenou formou sdílení a probouzí diváka z pasivity. Nutí rozpomínat se na věci a momenty, které byly nějakým způsobem důležité pro současnost, i když se to „tehdy“ ani nezdálo. Síť mimovolných postřehů, banálních předmětů, zákoutí, skrýší, síť opuštěných míst, v nichž promlouvá morandiovské ticho, to je tam, kam se Ester Knapová vrací, aby si vybavila dávno zastřené souvislosti. Ty souvislosti, které vrhají jiné světlo na prožitý čas, a které magicky proměňují zdánlivě nepodstatné na právě to, co se náhle pohledem dneška jeví jako klíčové a zásadní. Je to objevování čehosi ztraceného, co ale přinejmenším existuje v paměti a vzpomínkách, a co je tedy určitými cestami dostupné.

Výstava Zimní jablka probouzí svým názvem určitou zastřešující atmosféru a zároveň umožňuje vzhled do námětové rozmanitosti obrazů, prostřednictvím které autorka tematizuje především svůj vztah k času a jeho plynutí. Vedle konkrétní vzpomínky z dětství, jsou to předměty a místa spojená s pohybem hledající paměti a s přímým smyslovým dotykem, v jejichž průsečíku, v prolnutí vnitřního modelu a vnějších jevů a zdání, se daří poetice obrazu a malby. Ester Knapová, mladá česká koloristka, vytváří svůj autentický malířský svět z vnitřní nutnosti zpřítomnit čas v jeho nepolapitelnosti a nestálosti. Amorfnost časoběhu proměňuje v nově nalézané autorské tvarosloví, které zároveň tlumočí vnitřní zážitkové posuny, citová převrstvení a transformace. Autorka propůjčuje času krásnou formu, která se zdá být aktem tvůrčího smíření s melancholií, jež tiká v každé započaté minutě i v každé končící minutě.

Vernisáž výstavy proběhne 11. ledna 2024 od 19:00. K výstavě vychází stejnojmenná publikace, která bude pokřtěna na vernisáži. Komentovaná prohlídka se uskuteční 7. února od 18:00. Výstava bude probíhat od 12. ledna 2024 do 25. února 2024.

Více informací je k nalezení na trafogallery.cz.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články