Královská zahrada na Pražském hradě

20. 4. 2024 15:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/turisticky-rozcestnik/kralovsky-letohradek.shtml
Místo
Letohrádek královny Anny - u vchodu do zahrady
Mariánské hradby 52/1, Praha
zobrazit na mapě

Vycházka Královskou zahradou na Pražském hradě s Prahou s očima dokořán.

Vznik Královské zahrady výrazně přispěl k přerodu Pražského hradu ze středověkého hradního komplexu v renesanční sídlo členů panovnické rodiny.

Vycházka začne u Královského letohrádku, kde si účastníci připomenou dobu vlády zakladatele zahrady Ferdinanda I. Habsburského a jeho šťastné manželství s Annou Jagellonskou, jejíž jméno se s letohrádkem rovněž spojuje. Při procházce zahradou bude další zastávka u další renesanční budovy – Míčovny – kde se pořádaly zahradních slavností a hry, jejichž organizaci se osobně věnoval syn Ferdinanda I. a Anny, arcivévoda Ferdinand, který v Čechách dvacet let zastupoval zájmy habsburského rodu. Zahradu ale navštěvovali členové panovnických rodin i v nedávné minulosti, kdy do Prahy přijížděli jako hosté prezidenta Václava Havla. Vycházka tedy vede i po stopách dnešního britského krále Karla III., který si zahradu prohlédl ještě jako princ z Walesu, či bývalého španělského krále Juana Carlose a královny Sofie.

Do dějin zahrady se zapsali i českoslovenští komunističtí prezidenti, kteří obývali prezidentský byt v další z budov, které v zahradě vznikly – v té době byla ovšem zahrada pro návštěvníky zpravidla uzavřena. Do programu vycházky proto bude zahrnuta i zmínka o bydlení prezidentů v hradním areálu. Opomenuty nebudou ani skleníky, v nichž se dodnes pěstují překrásné květiny pro výzdobu hradních prostor.

Přes Jelení příkop se otvírá výhled na severní opevnění hradu a tamní věže, které v minulosti sloužily i jako vězení. Vzpomínka proto bude věnována i několika osobnostem, které byly v této části Hradu internovány – nebyl to jen rytíř Dalibor, kterého prý „nouze naučila housti“.

Praktické informace:

  • Sraz: u vchodu do zahrady u Královského letohrádku
  • Délka: cca 1,5 hodiny (1 až 1,5 km)
  • Ukončení vycházky: v Královské zahradě
  • Průvodkyně: Alexandra Brabcová

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články