Optika

1. 1. 2016 - 17. 8. 2028, Brno

Typ akce
Výstava
web
http://www.technicalmuseum.cz/
Místo
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105, Brno
zobrazit na mapě

Úvodní část optiky, věnovaná fotoaparátům, seznámí návštěvníky s hlavními částmi fotografických přístrojů a na zhruba 80 exponátech a příslušenství představí historický vývoj v této oblasti. Cílem expozice fotoaparátů je prezentovat jejich rozmanitost ve 20. století včetně technických parametrů. Nejstarší fotoaparáty spadají do zhruba poloviny 19. století. Nejzajímavějším exponátem je sklopný fotografický přístroj na skleněné fotodesky 50 x 60 cm, vyrobený firmou Fabrik Photographisher Apparate Langer & Comp. z Vídně, který používal profesor Karel Absolon.

Druhá část expozice, věnovaná kinematografii, nás seznámí s principem filmového záznamu, s historickým vývojem filmové techniky – snímacích kamer a filmových projektorů, s jejich hlavními částmi, a to s využitím schémat a interaktivních exponátů. Předvádí cca 40 exponátů kamer a projektorů 8mm, 16mm a 35mm v autentickém prostředí dobového biografu, kde mohou zhlédnout krátký sestřih vývoje kinematografie.

Expozici optiky uzavírá historický vývoj mikroskopů, z nichž nejstarší se datuje do 18. století. Na originálních předmětech je vysvětlený princip a funkce mikroskopu světelného a elektronového. Závěr celé expozice tak odkazuje na výzkum a výrobu elektronových mikroskopů, které byly díky Ústavu přístrojové techniky ČSAV a národnímu podniku TESLA BRNO soustředěny právě do Brna. Skutečnou raritou je stolní elektronový mikroskop BS 242 oceněný zlatou medailí na výstavě Expo 58 v Bruselu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články